Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Jilemnici se bude Evropa učit sumó

4 2000
J i l e m n i c e - Evropský primát získala pondělním otevřením tréninkového centra sumó východočeská Jilemnice. Japonský národní sport vnímaný v Evropě zatím stále ještě spíše jako kuriozita tak získal opěrný bod pro zvyšování popularity na starém kontinentu. Otevření jilemnického areálu byli přítomni také hosté z kolébky tohoto sportu.

Otevření tréninkového centra se zúčastnil dokonce i generálního tajemníka mezinárodní federace Hidetoši Tanaka z Japonska a podtrhl tak vysokou důležitost této události pro evrospké sumó. Středisko je zaměřeno nejen na rozvoj tohoto tradičního japonského bojového umění v republice a na starém kontinentu, ale k dispozici má i rehabilitační linku včetně sauny, bazénu, masáží, fyzioterapie a sportovních prostor, zahrnujících tenisové kurty a minigolf.

"Jedná se o evropský unikát, neboť v žádné zemi dosud nebylo vybudováno tréninkové středisko s originálním japonským hliněným zápasištěm a potřebným technickým a společenským vybavením," pochvaloval si šéf Českého svazu sumó Jaroslav Poříz. "Již dnes zahajujeme první z kempů, kterých hodláme pořádat pro domácí borce a závodníky z evropských zemí zhruba šest do roka."

V rámci slavnostního zahájení provozu předvedl ukázky údajně nejstaršího bojového umění planety pětičlenný národní tým z Japonska, v řadách s třemi mistry země. Když v jednu chvíli dvousetkilový kolos vyzval k měření sil jednoho z místních klučinů, člena nově založeného místního oddílu, nabyl chlapec dojmu, že nadešla jeho poslední chvilka.

Přestože tuzemský svaz sumó vznikl teprve před třemi lety a základnu tvoří přibližně stovka závodníků, čeští borci už zaznamenali řadu úspěchů. Před dvěma týdny se dokonce vrátili z juniorského mistrovství světa v Tokiu se dvěma bronzovými
medailemi a o talentovaného Pavla Bojara se eminentně zajímaly dvě japonské profesionální stáje. Že by se sumó mohlo v domácích krajích těšit větší oblibě potvrdil předseda svazu Poříz. "Jednou z nejvýživnějších složek stravy takového zápasníka sumó je pivo. A to je u nás přece národní nápoj."

Mistři sumó předvedli své umění i těm nejmladším zájemcům o tento exotický sport

Někteří zápasníci mohou vážit až kolem 300 kilogramů, váha však není rozhodující

Muži v bederních rouškách se ve své zemi těší neobyčejné úctě

Kdo by čekal něco takového od muže s podobnou postavou?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze