Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Imole triumfovali jezdci Seatu, BMW jen paběrkovalo

Posledním závodům mistrovství světa cestovních vozů dominují vozy Seatu, v čele Francouz Muller. | foto: WTCC, media

20 2009
Italští fanoušci si v nedělních závodech mistrovství světa cestovních vozů přišli na své. Domácí Gabriele Tarquini zde dokázal poprvé zvítězit. Druhý závod vyhrál další adept na titul Yvan Muller, a tak se celkový rozdíl mezi duem Seatu nezměnil. Naopak Augusto Farfus s vozem BMW v bitvě o titul ztratil. Bral jeden bod.

Fandové BMW před závody doufali v malý zázrak. Po kvalifikaci byly vepředu žluté leony a šesté a sedmé místo na roštu pro Farfuse a Andyho Priaulxe nebylo ničím uspokojujícím.

Ranní warmup Mnichovské trochu povzbudil, neboť do nejlepší desítky se vešel celý kvintet továrních třistadvacítek. Přesto bylo jasné, že úspěch je to pouze dílčí.

Na začátku prvního závodu dala eskadra Seatu konkurentům šanci – v nájezdu do první šikany Tamburello vrazil Tiago Monteiro do Jordiho Gené a o zábavu bylo postaráno. BMW ale šance nedokázalo využít naplno. Dopředu se sice prodral Alex Zanardi, ale ostatní zůstali uvězněni v kotli aut, Farfus závod po bouračce ztratil úplně.

Z míchanice pořadí vyšli nejlépe Tarquini a Muller, kteří zůstali na svých pozicích, možná ještě větším šokem než Zanardiho skok vpřed (ze třináctého místa na čtvrté) byly posuny Toma Coronela (ze sedmnáctého místa na páté) a Jamese Thompsona (z patnáctého místa na šesté).

Právě britský jezdec Lady držel po celou dobu za sebou rychlejšího Stefána D'Asteho, který se ale po několika atacích poroučel do kačírku a ztratil tak šanci být pro druhý závod vpředu. Na Thompsona se posléze nalepil Sergio Hernández, následovaný dalším bavorákem Priaulxe a chevroletem Alaina Menuho. Ten chtěl získat osmé místo zajišťující pole position pro druhý závod, několikrát postrčil trojnásobného mistra světa, a tak byla smůla bavoráků dokonána – Priaulx dokončil jako patnáctý.

Velkou smůlu si znovu vybral Jaap van Lagen, který na hranici první a druhé desítky sváděl defenzivní bitvu před Kristianem Poulsenem. Dán v devátém kole Holanďana ve velké rychlosti postrčil, po čemž následovala ve WTCC netradiční nehoda s přetočením na střechu. I tak mohou být u červených spokojeni, Thompson se stal prvním jezdcem, který si připsal body s ladou.

Druhý závod se nesl v duchu čistých předjíždění, peklo v Tamburellu si tentokrát vzalo volno. Muller a Tarquini se probíjeli ze čtvrté řady dopředu a dokončili na prvních dvou místech. Za nimi druhé pódium pro Chevrolet Cruze zajistil Menu, čtvrté místo obhájil Alex Zanardi a stal se tak nejúspěšnějším jezdcem BMW v tomto víkendu.

Thompson se z třetího místa na roštu propadl na šesté, i tak ale klobouk dolů. Pořadím se propadli Hernández, Coronel a Huff, na body tak dosáhli Gené, Rickard Rydell a Farfus, kteří startovali úplně vzadu.

Mezi nezávislými v prvním závodě jasně zvítězil Coronel, v tom druhém ho vystřídal D'Aste.

Výsledky

První závod:

1. Gabriele Tarquini (It.), Seat Leon TDI

2. Yvan Muller (Fr.), Seat Leon TDI

3. Robert Huff (Brit.), Chevrolet Cruze

4. Alex Zanardi (It.), BMW 320si

5. Tom Coronel (Niz.), Seat Leon TFSI

6. James Thompson (Brit.), Lada Priora

7. Sergio Hernández (Šp.), BMW 320si

8. Alain Menu (Švýc.), Chevrolet Cruze

9. Felix Porteiro (Šp.), BMW 320si

10. Tom Boardman (Brit.), Seat Leon TFSI

Druhý závod:

1.Yvan Muller (Fr.), Seat Leon TDI

2. Gabriele Tarquini (It.), Seat Leon TDI

3. Alain Menu (Švýc.), Chevrolet Cruze

4. Alex Zanardi (It.), BMW 320si

5. Jordi Gené (Šp.), Seat Leon TDI

6. James Thompson (Brit.), Lada Priora

7. Rickard Rydell (Švéd.), Seat Leon TDI

8. Augusto Farfus (Braz.), BMW 320si

9. Andy Priaulx (Brit.), BMW 320si

10. Stefáno D'Aste (It.), BMW 320si

Celkové pořadí:

1 Tarquini (It.) 109

2 Muller (Fr.) 102

3 Farfus (Br.) 91

4 Priaulx (Brit.) 66

5 Rydell (Šv.) 63

6 Huff (Brit.) 60

7 Müller (Něm.) 58

8 Hernández (Šp.) 36

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze