Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Hamiltonu začíná šampionát cyklistů

6 2003
Hamilton, Praha - V úterý začíná časovkami světový silniční šampionát cyklistů. Dějištěm mistrovství světa je Hamilton, do Kanady se cyklisté vracejí po téměř třiceti letech. O medaile bude na světovém šampionátu usilovat osm set závodníků ze padesáti zemí. Je vypsáno celkem pět kategorií: muži elite, do 23 let, ženy, junioři a juniorky.

Připraveny jsou tři okruhy, poprvé pouze městské. Ten nejdelší o délce 20,8 kilometru je mimo jiné určen pro nedělní královský silniční závod mužů na 260,4 km.

Do Kanady jede i dvanáctka českých cyklistů, pro soutěž elite bylo nominováno kvarteto Michal Hrazdíra, Milan Kadlec, Ondřej Sosenka a Lubor Tesař, jemuž patří i dosud poslední česká medaile z MS - bronz z Osla 1993.

Pro nesplnění kritérií svazu naopak chybí Jan Hruška, třetí z letošní časovky na Vueltě. Ženskou nadějí je Lada Kozlíková.

Loni v belgickém Zolderu, kam odcestovalo šestnáct českých reprezentantů, se o nejlepší umístění zasloužil Ján Svorada, jenž v závodu s hromadným startem obsadil jedenáctou příčku ve stejném čase jako vítěz Mario Cipollini z Itálie.

V časovce byl nejlepší šestatřicátý Sosenka s takřka tříminutovou ztrátou na triumfujícího Kolumbijce Santiaga Botera. Kozlíková si z Belgie odvezla 28. místo z časovky a 69. příčku z hlavního závodu.

Mistry světa do 23 let se stali Tomas Vaitkus z Litvy (časovka) a Ital Francesco Chicchi (závod s hromadným startem), ženám ve stejných disciplínách kralovaly Zulfia Zabirovová z

Ruska a švédská cyklistka Susanne Ljungskogová.

Bilance českých úspěchů není v osmdesátileté historii MS nikterak bohatá. Vedle jediné individuální Tesařovy medaile patří Čechům ještě dva tituly vicemistrů světa a dva bronzy z časovky družstev na sto kilometrů, která již od roku 1994 není v programu MS.

V roce 1970 získal stříbro tým ve složení Jiří Mainuš, František Řezáč, Petr Matoušek, Milan Puzrla, pět let poté zůstali o příčku níž Vlastimil Moravec, Karel Vondráček, Petr Bucháček a Petr Matoušek.

V roce 1981 zopakovala bronzový úspěch čtveřice Alipi Kostadinov, Jiří Škoda, Michal lasa, Milan Jurčo a ze stříbrné medaile se radovala čtveřice Klasa, Jurčo, Vladimír Hrůza, Milan Křen v roce 1985.

Již ryze český tým František Trkal, Pavel Padrnos, Miloslav Kejval, Lubor Tesař byl na MS v Oslu 1993 pátý. Dobře si v dresu ČSSR vedl Luděk Štyks, pátý amatér z MS 1987 v rakouském Villachu. V britském Leicesteru se v roce 1970 umístil na osmé pozici Petr Matoušek. Mezi jezdci do 23 let pronikl do špičky René Andrle, jenž skončil v roce 1996 v Luganu pátý.

Přestože silniční cyklistika byla součástí programu hned prvních novodobých olympijských her v Aténách v roce 1896, úvodní amatérské MS se konalo až v roce 1921. V Kodani se závod jel, stejně jako o rok později v Liverpoolu, stylem dnešní časovky. Prvním vítězem se stal Gunnar Skjöld ze Švédska.

Profesionálové absolvovali své první mistrovské kilometry v roce 1927 na německém Nürburgringu. Spolu s amatéry se zde utkali v jednom závodě a zlato tehdy připadlo vycházející italské hvězdě Alfredu Bindovi. Pátý Belgičan Jean Aerts byl nejlepším amatérem.

Poté oba pelotony soutěžily odděleně. Až na MS 1996 v Luganu se opět sloučily do kategorie elite a amatérský závod byl nahrazen nově vytvořenou kategorií do 23 let.

Ženy měly světovou premiéru v roce 1958 ve francouzské Remeši, v roce 1997 v San Sebastianu se k seniorům připojili také junioři. Příští světový šampionát pro rok 2004 je naplánován do italské Verony.

Přehled českých a čs. medailí na MS v silniční cyklistice
Stříbro
1970 (Leicester):
Jiří Mainuš, Petr Matoušek, Milan Puzrla, František Řezáč (časovka družstev)
1985 (Giavera Montello): Michal Klasa, Milan Jurčo, Vladimír Hrůza, Milan Křen (časovka družstev)
Bronz
1975 (Mettet):
Vlastimil Moravec, Vladimír Vondráček, Petr Bucháček, Petr Matoušek (časovka družstev)
1981 (Praha): Alipi Kostadinov, Jiří Škoda, Michal Klasa, Milan Jurčo (časovka družstev)
1993 (Oslo): Lubor Tesař (závod amatérů s hromadným startem)

Progam světového šampionátu cyklistů
úterý 7. října:
časovka juniorek (15,4 km), časovka jezdců do 23 let (30,8 km)
středa 8. října: časovka juniorů (20,8 km/Kreuziger, Štybar), časovka žen (20,8 km/Kozlíková)
čtvrtek 9. října: časovka mužů elite (41,6 km/Hrazdíra)
pátek 10. října: silniční závod juniorek (74,4 km), silniční závod jezdců do 23 let (173,6 km)
sobota 11. října: silniční závod juniorů (124 km/Štybar, Fůs, Kvasnička, Kreuziger, Šel), silniční závod žen (124 km/Kozlíková, Pekárková)
neděle 12. října: silniční závod mužů elite (260,4 km/Hrazdíra, Sosenka, Kadlec, Tesař)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze