Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V golfu jednotné Irsko zažívá nejlepší časy ve své historii

Největší hvězdy irského golfu - Padraig Harrington (vlevo), „ten zdola“, a Rory McIlroy, „ten shora“. | foto: europeantour.com

28 2010
Padraig Harrington, Graeme McDowell, Rory McIlroy, Shane Lowry - to jsou hlavní hvězdy irského golfu, u kterého až tak nezáleží, zda hráč je z jihu nebo ze severu.

Irský golf, zejména tedy ten z Ulsteru, zažívá nejlepší časy ve své historii. Z posledních třinácti major turnajů irští hráči vyhráli hned čtyři - třikrát triumfoval Padraig Harrington, "ten zdola", jednou Graeme McDowell, "ten shora". Navíc se dají očekávat úspěchy i v následujících letech. McDowell má v třiceti letech ještě víc než deset sezon před sebou, nejvíce se však čeká od Roryho McIlroye.

Jednadvacetiletý rodák ze severoirského Holywoodu loni bojoval o post evropské jedničky, kdy skončil těsně za Angličanem Leem Westwoodem. V Quail Hollow ve velkém stylu získal svůj první titul z PGA Tour a na British Open v St. Andrews vytvořil se 63 ranami rekord tohoto starého hřiště. Ne nadarmo je v tradičních debatách o tom, kdo jednou nahradí Tigera Woodse, nejčastěji zaznívajícím jménem.

Od čtvrtka začíná Irish Open a i na tomto turnaji European Tour bude obhajovat titul Ir. Před rokem Shane Lowry porazil v dojemném play-off Angličana Roberta Rocka a jako amatér dosáhl senzačního vítězství. Byl teprve třetím amatérem, jenž triumfoval na European Tour. Dnes patří třiadvacetiletý hráč mezi nadějné hráče evropského okruhu. Při svém debutu na majorech skončil British Open na 37. místě.

Vítěz US Open 2010 Graeme McDowell.

Červnový triumf Graema McDowella z US Open se slavil po celém Irsku.

Irové budou vidět i při říjnovém Ryder Cupu. Skotský kapitán evropského týmu Colin Montgomerie si vybral tři asistenty, hned dva jsou i Irska - Darren Clarke (sever) a Paul McGinley (jih). Navíc v prestižním klání Evropy a USA se v dvanáctičlenném týmu s velkou pravděpodobností ukáží i Harrington, McIlroy i McDowell.

Jedno Irsko, nebo dvě?

Irský golfový svaz působí ve všech čtyřech historických provinciích Irska včetně Ulsteru, jehož převážná část patří pod Severní Irsko. Golfing Union of Ireland (GUI) byla založena 1891 a je prvním golfovým svazem na světě. Ženy sdružuje Irish Ladies Golf Union. Při týmových soutěžích obou pohlaví vystupuje pouze jedno spojené Irsko, tedy do doby, než golfisté přejdou k profesionálům - to už vedle jmen je vlajka irská nebo severoirská.

Ukázkou toho, že golf "obě Irska" spojuje, může být i Světový pohár. V něm nastupují dvojice, které nehrají za sebe, ale za svou zem. Loni pod irskou trikolórou vybojovali druhé místo McDowell a McIlroy, oba ze Severního Irska. A Irové fandili jako jeden národ. Stejně tomu bylo při McDowellově červnovém triumfu na US Open.

Světový pohár 2009 - Graeme McDowell (vlevo) a Rory McIlroy, Irsko, 2. kolo.

Graeme McDowell (vlevo) a Rory McIlroy reprezentovali na Světovém poháru Irsko. Na olympiádě však pravděpodobně budou hrát každý pod jinou vlajkou.

"Golf je celonárodní sport. Nedokážu vysvětlit, proč golf i rugby mají jeden národní tým, ale fotbal dva," řekl McDowell.

Rozruch vzbudilo prohlášení McIlroye, že na olympiádě, kam se v roce 2016 golf po více než sto letech vrátí, pravděpodobně bude hrát pod britskou vlajkou. McDowell zase upřednostňuje Irsko. Hráči ze Severního Irska totiž budou mít na výběr, zda budou hrát za Velkou Británii, nebo za Irsko.

Dilema Velká Británie, nebo Irsko se netýká jen golfu. Například pětibojařka Mary Petersová vyhrála v roce 1972 zlatou medaili pod britskou vlajkou, zatímco boxer Wayne McCullough získal v roce 1992 v Barceloně stříbro pro Irsko.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
Network Engineer - WAN

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze