Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Dukle už dávno není. Sáblíková je i tak potřetí armádním sportovcem roku

Martina Sáblíková se svými dvěma zlatými medailemi z Vancouveru | foto: Český olympijský výbor

27 2010
Půl roku už sice barvy Armádního sportovního centra Dukla nehájí. Přesto Martina Sáblíková s přehledem vyhrála anketu o jejího nejlepšího sportovce. Třiadvacetiletou rychlobruslařku ke třetímu triumfu v anketě vynesly především její únorové olympijské úspěchy, kdy si z Vancouveru přivezla tři medaile, včetně dvou zlatých. Nejlepším trenérem byl pak zvolen její kouč Petr Novák.

Slavnostní vyhlášení 15. ročníku ankety se uskutečnilo v Domě armády v Praze-Dejvicích. V úvodu večera se i za přítomnosti ministra obrany Alexandra Vondry křtil nový kalendář Dukly z pera slavného fotografa Jana Saudka (více o kalendáři čtěte ZDE).

O triumfu Sáblíkové nebylo nejmenších pochyb. Z vítězství se radovala i v roce 2007 a loni. Aktuálně nejúspěšnější česká sportovkyně se však stejně jako její trenér Petr Novák z vyhlášení omluvili kvůli probíhajícímu soustředění v Berlíně.

Sáblíková letos válela nejen na dlouhých nožích, na nichž rovněž počtvrté za sebou zvítězila v celkové klasifikaci Světového poháru, ale dařilo se jí také na kole - na něm získala tři domácí tituly.

To už ale v barvách Centra sportu ministerstva vnitra, odkud v polovině roku naopak do Dukly zamířil nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Přesto nechybělo mnoho a Sáblíková se právě kvůli změně klubové příslušnosti nemusela na hlasovacích lístcích vůbec objevit.

"My jsme zvažovali, zda ji do ankety zařadit, objevily se hlasy pro i proti," řekl na dotaz iDNES.cz a ČTK šéf Dukly Jaroslav Priščák.

"Ale v Dukle byla šest let a stala se olympijskou vítězkou. Takže kdybychom ji do ankety nezařadili, byli bychom sami proti sobě," dodal.

vítězové
1996-2010

2010 - Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2009 - Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2008 - Barbora Špotáková (atletika)
2007 - Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2006 - Kateřina Neumannová (lyžování)
2005 - Kateřina Neumannová (lyžování)
2004 - Roman Šebrle (atletika)
2003 - Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
2002 - Aleš Valenta (akrobatické lyžování)
2001 - Tomáš Dvořák (atletika)
2000 - Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
1999 - Tomáš Dvořák (atletika)
1998 - Kateřina Neumannová (lyžování)
1997 - Tomáš Dvořák (atletika)
1996 - Miroslav Šimek (vodní slalom)

V hlasování 87 trenérů, odborníků, zaměstnanců ASC Dukla a novinářů získala rodačka z Nového Města na Moravě celkem 665 bodů a o 160 bodů porazila skifaře Ondřeje Synka.

Osmadvacetiletý veslař letos neprohrál jediný závod, triumfoval v celkové klasifikaci Světového poháru a parádní rok může završit příští týden na mistrovství světa na Novém Zélandu.

"Vzhledem k průběhu sezony by mi nic než zlato radost neudělalo," svěřil se Synek před odletem na jižní polokouli.

S velkým odstupem obsadila bronzový stupínek stejně jako loni oštěpařka Barbora Špotáková - jediná česká medailistka (bronzová) z letošního mistrovství Evropy.

V těsném sledu, kdy je dělí jen pět bodů, jsou od čtvrtého do šestého místa seřazeni mistr světa v parašutismu Jiří Gečnuk, mistr Evropy a armádní mistr světa v moderním pětiboji David Svoboda a mistr Evropy ve skeetu Jan Sychra. Za ním figuruje bronzová pistolářka z MS Lenka Marušková.

Osmé místo obsadil držitel bronzu z MS dráhový cyklista Milan Kadlec, na devátém skončil pátý muž olympijského závodu sdruženářů Pavel Churavý.

Desítku uzavírají mistři Evropy deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem.

Kategorii kolektivů ovládlo trio lyžařů Jiří Magál, Martin Jakš a Martin Koukal, kteří spolu s Lukášem Bauerem vybojovali v olympijském Vancouveru bronz z běžecké stopy.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková a členové bronzové běžecké štafety (zleva) Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál a Martin Jakš ukazují novinářům medaile po svém příletu ze zimních olympijských her ve Vancouveru.

Martina Sáblíková a členové bronzové běžecké štafety (zleva) Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál a Martin Jakš ukazují medaile po příletu z olympijských her ve Vancouveru.

Stříbrnou pozici obsadilo družstvo moderních pětibojařů Ondřej Polívka, Michal Sedlecký a David Svoboda, o dva body před úspěšným čtyřkajakem.

Nejlepší juniorkou byla vyhlášena mladá snowboardcrossařka Eva Samková, juniorská mistryně světa z Nového Zélandu.

Sportovci Dukly letos vybojovali celkem 90 medailí (29-21-40), nejvíc od roku 2003 (91). Svou sbírku mohou ještě rozšířit o cenné kovy veslařů na MS na Novém Zélandu a MS dráhových cyklistů.

armádní sportovec roku 2010

Sportovec:
1. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 665 bodů
2. Ondřej Synek (veslování) 535
3. Barbora Špotáková (atletika) 380
4. Jiří Gečnuk (parašutismus) 355
5. David Svoboda (moderní pětiboj) 351
6. Jan Sychra (sportovní střelba) 350
7. Lenka Marušková (sportovní střelba) 337
8. Milan Kadlec (dráhová cyklistika) 278
9. Pavel Churavý (severská kombinace) 251
10. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (vodní slalom) 248

Trenér:
1. Petr Novák (rychlobruslení) 310
2.-3. Milan Doleček (veslování) 130
2.-3. Miroslav Petrásek (lyžování - běh) 130)

Kolektivy:
1. Jiří Magál, Martin Jakš, Martin Koukal (lyžování - štafeta) 731
2. Ondřej Polívka, Michal Sedlecký, David Svoboda (mod. pětiboj - družstvo) 445
3.Ondřej Horský, Jan Štěrba, Jan Souček, Daniel Havel (čtyřkajak) 443

Junior:
1. Eva Samková (snowboardcross) 470
2. Nikola Mazurová (sp. střelba) 200
3. Miloš Slavíček (sp. střelba) 60

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze