Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Dallasu budou mít šanci se ukázat mladí hráči. Ale i Čejka

Alex Čejka je momentálně na 119. místě finančního žebříčku. Hrací kartu pro příští rok na konci sezony obdrží 125 nejlepších | foto: AP

20 2010
Nestává se často, že by turnaj na European Tour zastínil akci na americkém okruhu. BMW Championship u Londýna přilákal většinu hráčů z předních příček světového žebříčku, což dává šanci jiným, aby turnaj Byrona Nelsona patřil mezi jejich první vítězství na PGA Tour.

V Dallasu mají skvělou šanci méně úspěšní hráči vyhrát potřebné peníze do finančního žebříčku, aby získali hrací kartu pro příští rok. To se týká například Alexe Čejky. Český rodák s německým pasem se sice několikrát v této sezoně pohyboval na horních příčkách, ale nikdy nedokázal zahrát čtyři vyrovnaná kola. Proto stále čeká na první turnajové vítězství na PGA Tour a musí bojovat o to, aby si americký okruh zahrál i příští rok.

Hrací kartu obdrží 125 nejlepších podle finančního žebříčku. Čejka je s takřka 300 tisíci dolary na 119. místě.

Rickie Fowler, Byron Nelson Championship

Výbornou příležitost ukázat se mají i nováčci. Asi nejnadějnější americký hráč Rickie Fowler patří dokonce mezi hlavní favority tradičního turnaje, který jako první nese jméno na počest slavného golfisty a který je devátým nejstarším turnajem na okruhu.

Favoritů je hned několik. Hunter Mahan sice nováčkem není, ale ve svých sedmadvaceti má velký kus kariéry před sebou. Vítěz dvou turnajů na PGA Tour včetně letošního Phoenix Open a sedmnáctý hráč světového žebříčku, který žije nedaleko hřiště, bude nejvýše nasazeným hráčem turnaje. V Dallasu však nikdy neskončil lépe než na 42. místě.

Hunter Mahan, vítěz Phoenix Open 2010.

Jako místo svého bydliště uvádí Dallas nebo jeho okolí řada hráčů PGA Tour, včetně obhájce loňského vítězství Roryho Sabbatiniho. "Doma" budou hrát například Justin Leonard, Jang Jong-un, Chad Campbell, Scott Verplank nebo Ben Crane.

Na vítězství si jistě brousí zuby i další hráči, kterým nebylo třicet a přesto jsou na předních místech FedEx Cupu. Zatímco druhý Dustin Johnson se letos vítězství dočkal v Pebble Beach, sedmému J.B. Holmesovi titul několikrát unikl o pár ran. V Pebble Beach ranaři, který letos zlepšil i patování, chyběl na Johnsona jediný úder.

čtěte také

Nejen pro mladé hráče je turnaj důležitý. Velezkušený Vijay Singh má v Dallasu poslední možnost, jak si zajistit účast na US Open. Tento týden totiž po dlouhých osmnácti letech vypadl z první padesátky světového žebříčku, která po turnaji Byrona Nelsona obdrží pozvánky do Pebble Beach, kde se turnaj kategorie major letos odehraje. Pokud by se na US Open nepodíval, přerušil ukončil by úchvatnou sérii 63 startů na major turnajích po sobě.

Vijay Singh, Byron Nelson Championship

Výjimka jako pro Woodse

Poprvé po patnácti letech se v Dallasu stane, že na turnaji bude startovat i amatér. Výjimku dostal teprve šestnáctiletý místní talent Jordan Spieth, který byl americkou juniorskou golfovou asociací vyhlášen nejlepším mladým hráčem loňského roku.

Výjimku amatérovi pořadatelé naposledy udělili v případě Tripa Kuehna v roce 1995. O dva roky dřív mohli jako amatéři startovat Justin Leonard nebo Tiger Woods.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze