Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Číně je zakázáno stavět golfová hřiště, přesto rychle přibývají

Golfové hřiště v Pekingu | foto: Profimedia.cz

4 2010
Říká se mu tady "Zelené opium". Tak populární je golf v Číně. Prodělává tady neuvěřitelný rozvoj, a to navzdory zákazu stavět nová hřiště, platnému od roku 2004. Jenže viceprezidentem Čínské golfové asociace (CGA) je člen vlády.

"Pět set hřišť je dost na základní rozvoj golfu," uvedl Wang Li-wej pro agenturu Reuters. "Bez ohledu na to, jestli jich existuje pět set, tisíc, nebo deset tisíc, tento sport stojí na hráčích."

Očekává se, že počet golfistů v Číně vzroste. Loňské zařazení golfu na program olympijských her. Wang to potvrdil: "Dobrá zpráva je, že golf už je součástí Národních her, takže se mu dostane větší pozornosti a podpory lokálních sportovních funkcionářů."

Přimhouřené oči

Zákaz stavět golfová hřiště má chránit zemědělskou půdu, jíž má země s 1,3 miliardy obyvatel málo. V některých oblastech Číny je nedostatek potravin. "Vládní nařízení bezvýhradně podporujeme," tvrdí Wang.

Jenže během pěti let platnosti zákazu se počet golfových hřišť v Číně ztrojnásobil. "Ve skutečnosti úřady zamhouří oči," vysvětlil novinář Dan Washburn, jenž o čínském golfu píše články do různých periodik v USA i Číně, a také na internet.

Liang Wen-čchung, nejlepší čínský golfista.

(Nejlepší čínský profesionál Liang Wen-čchung, hráč první stovky světového žebříčku, reprezentoval tým Asie v Royal Trophy proti Evropě.)

Dělá se to tak, že investor vybuduje areál, který nenazve golfovým, ale hřiště postaví jako jeho součást. "Nejspolehlivější je dát do žádosti slovo ekoturismus," doplnil Washburn v rozhovoru pro šanghajský magazín Talk v angličtině.

S bankou v zádech

Viceprezident CGA předpovídá čínskému golfu explozivní rozvoj. "Stále jsou tu pustiny a neúrodná země, kde by mohla hřiště vznikat," vysvětlil Wang Li-wej.

Aby se z golfu stala masová záležitost, musí se ale stát finančně dostupnějším. Podle dostupných informací z roku 2008 činil průměr vstupního poplatku do golfového klubu v přepočtu 53 tisíc dolarů. Obvyklou výši green fee označil zpravodaj Reuters za nehoráznou.

HSBC Champions - Tiger Woods, 2. kolo

Partnera pro rozvoj mládežnické základny našla asociace v evropské bankovním domě HSBC. Finanční ústav sponzoruje největší golfový profesionální turnaj v Číně, dotovaný částkou sedm milionů dolarů.

"Do tří let budeme mít dvacet tisíc dětí," uvedl Wang, "více než dva tisíce z nich se zúčastnily golfových kempů a máme také mládežnickou tour."

A pak přijde olympiáda

Washburn upozornil na příklady toho, že v Číně je možné proniknout do velkého golfu nejen z prostředí "modrých límečků". Čang Liang-wej, první Číňan, který vyhrál turnaj European Tour, vyrostl na rýžové farmě. Původně byl vybrán pro hod oštěpem, ke svému sportu se dostal přes roli kedyho.

HSBC Champions 2009 - exhibiční odpaly, (zleva) Jang Jong-un, Phil Mickelson, Tiger Woods, Sergio García.

(Turnaj HSBC Champions se koná v Šanghaji).

Novinář přesto obrací pozornost k bohaté vrstvě obyvatel: "Je tu první generace hráčů, jimž rodiče mohli opatřit kvalitního trenéra a špičkové vybavení. Podle něj bude mít Čína za pět až deset let stejně dobré hráče jako tradiční golfové země.

Golf se na olympiádě objeví v letech 2016 a 2020.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze