Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Víkendový mráz pomohl. Díky němu Chuchle opět vítá běžkaře

HLAVNÍ TVÁŘ. Kateřina Neumannová coby patronka skiareálu nemohla ve Velké Chuchli chybět. | foto:  František Vlček, MAFRA

30 2014
Třetí rok po sobě mohou Pražané zdarma lyžovat na okruhu ve Velké Chuchli. Kvůli pozdnímu nástupu zimy se zatím běžkuje na zkráceném okruhu, během příštích dní by se měla jeho délka protáhnout.

Jen co v Praze klesly teploty pod nulu, spustila se vedle dostihového závodiště ve Velké Chuchli sněhová děla. O minulém víkendu ve dne v noci chrlila sníh, aby se pro Pražany povedlo třetí rok po sobě připravit vítanou zimní atrakci: skiareál s běžkařským okruhem, který mohou využívat zcela zdarma.

"Musím poděkovat všem, kteří se na přípravě podíleli, protože leden nám skutečně co se týče počasí dal dost zabrat," přiznala Kateřina Neumannová, olympijská vítězka a autorka projektu. "Letos je zima naprosto šílená, ale třeba vlekaři na horách jsou na tom v porovnání s námi mnohem hůř."

Sníh se v Chuchli podařilo vyrobit během uplynulého víkendu, kdy šly teploty výrazněji pod nulu. "Teď už je to zase o něco horší. Ale daří se nám zasněžovat aspoň během pár hodin v noci," těší Neumannovou. Kvůli zpožděnému nástupu zimy je zatím otevřená jen část původně plánovaného okruhu, dlouhá zhruba 500 metrů. Pokud chladnější počasí vydrží, mělo by se ho během několika dní podařit ještě zhruba o polovinu prodloužit.

Už ve středu trasa lákala první nadšence. Ještě než byl areál oficiálně otevřen, už po oválu kroužilo několik nedočkavých běžkařů. Po poledni si stopu vyzkoušela také Neumannová a krátce po ní začali přibývat další lyžaři. Okruh se během chvilky slušně zaplnil.

A v dalších dnech by návštěvnost měla narůstat: dopoledne budou areál podobně jako v minulých letech využívat školy. "Mohou se přihlásit a dostanou instruktora plus vybavení zdarma," vysvětluje Neumannová. Stejné služby budou letos poprvé bezplatně využívat také návštěvníci starší 65 let.

Minulý rok Chuchle celkem přivítala zhruba 30 000 lyžařských nadšenců. Vzhledem ke zpožděnému termínu otevření organizátoři příliš neočekávají, že by se letos podařilo tohle číslo překonat.

"Rádi bychom se mu aspoň přiblížili," přeje si Neumannová. "Zájem byl během minulých ročníků opravdu velký, takže se ukazuje, že cesta je správná. Když nám počasí dovolí udržet okruh v provozu, snad se návštěvnost tolik lišit nebude." Otázkou je, jestli si Chuchle nebude konkurovat s Olympijským parkem, který vyrůstá na Letné a bude v provozu od 6. února. Také tam si návštěvníci budou moci zaběžkovat. "Je pravda, že Letná nabídne podobné služby jako my. Ale je to akce, která bude omezená časem olympiády," myslí si Neumannová. "Do projektu Olympijského parku jsem taky zapojená, takže vím, že bude o něčem trochu jiném: jít si vyzkoušet různé sporty a zafandit českým reprezentantům," tvrdí nejúspěšnější česká lyžařka. "Chuchli by měli zůstat věrní ti, kteří si chtějí v klidu zalyžovat a tolik nestojí o různé doprovodné akce."

Skiareál v těsné blízkosti dostihového závodiště nabízí kromě lyžování také půjčovnu vybavení, k dispozici je 600 parkovacích míst, převlékárna a občerstvení v bufetu. Otevřeno bude denně od 8 do 21 hodin, ve večerních hodinách se bude lyžovat pod umělým osvětlením.Najdete na iDNES.czmobilní verze