Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Brně poplave zástup hvězd, Češi se musí ohánět

Plavání - ilustrační foto | foto: AP

14 2014
Ještě minulý týden museli shánět americkou vlajku. Zástupce z hlavní plavecké velmoci totiž pořadatelé Velké ceny Brna naposledy přivítali před 39 lety. „To se ještě závodilo na Ponávce a Američané se ptali, v kterém bazénu se vůbec bude plavat,“ vytahuje ředitel závodů Zdeněk Tobiáš dávnou historku.

Tento víkend skočí do vody - tentokrát už bazénu Tesly na Halasově náměstí - mezi jinými i Eugene Godsoe. Tedy stříbrný medailista na 50 metrů motýlek z posledního mistrovství světa v Barceloně. „Míváme tu evropské šampiony, ale špičkový plavec z USA je ještě větší lákadlo,“ sděluje tiskový mluvčí pořádající Komety Jiří Vlček.

Právě on Godsoea plné dva měsíce do Brna lákal. „Pomohly nám kontakty i dobrá pověst našeho závodu, o kterém si plavci mezi sebou řeknou,“ přibližuje Vlček.

Muž, jenž loni na motýlkařské stovce porazil superhvězdu Ryana Lochteho, přitom není jedinou blyštivou ozdobou ze zahraničí, která se na Velké ceně objeví. Představí se i skotský stříbrný medailista z poslední olympiády Michael Jamieson, čtvrtý z Londýna Rakušan Dinko Jukič, mistryně Evropy Zsuzsanna Jakabosová z Maďarska, její krajan se stejným titulem David Verrazsto či další evropská šampionka Jenny Mensingová z Německa.

„Vždycky se snažíme přitáhnout kvalitního zahraničního plavce, aby se tady ukázal. Ale kdybychom věděli, že nám vyjde plán A, neděláme plán B, protože máme omezený rozpočet,“ komentuje předseda Komety Tobiáš přetlak zvučných jmen na letošním ročníku. „Aspoň to bude velký zářez a rekordy mítinku nějakou chvíli vydrží. Očekáváme jich kolem pětadvaceti.“

Právě finanční odměny za překonané rekordy do Brna lákají kvalitní plavce. „Letos byl zájem ze zahraničí tak velký, že už jsme museli přihlášky odmítat,“ podotýká Vlček.

Logicky se ukáže také kompletní česká špička. „Ale mnoho našich plavců asi ve finále neuvidíme,“ upozorňuje Tobiáš na mimořádnou konkurenci umocněnou pouze šesti drahami. „Naši závodníci nemůžou spekulovat a už v rozplavbách musí jet naplno, jinak se odpoledne budou jen koukat.“

V sobotu i v neděli se začíná plavat v 9 hodin, finálový blok přijde na řadu v 16 hodin a v neděli ve 14.30. Organizátory mrzí jediné. „Máme perfektní podnik, ale děláme ho v nevyhovujících podmínkách,“ připomíná Tobiáš mrňavý bazén na Lesné.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze