Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Berlíně skončil seriál Golden League

1 2000
B e r l í n - Na pět desetikilogramových dílů zlata se bude dělit zlatá prémie atletické Golden League, cílová prémie pro vítěze alespoň pěti ze sedmi mítinků. K americké překážkářce Gail Deversové, jež slavila pátý triumf již před týdnem v Bruselu, se dnes v Berlíně přiřadili světoví rekordmani Maurice Greene na stovce, Trine Hattestadová v oštěpu, Hicham El Guerrouj na patnáctistovce a také překvapení letošního seriálu, ruská dálkařka Taťjana Kotovová. Poslední podmínkou je účast ve finále seriálu Grand Prix 5. října v katarském Dauhá.

Greene exceloval na hladké stovce
O vrchol mítinku se postaral Američan Greene, který si podíl na zlatém pokladu zajistil impozantním způsobem. Pouť Zlatou ligou završil nejlepším světovým časem roku 9,86 sekundy a své dosavadní letošní maximum i v mírném protivětru vylepšil o pět setin. Pod deset sekund se dostal i druhý v cíli Jon Drummond  (9,96), triumf Američanů završil třetím místem Tim Montgomery (10,01). Greene byl potom v samém závěru mítinku finišmanem štafety na 4x100 metrů a také tentokrát se postaral o nejlepší letošní světový výkon, když pronesl kolík cílem ve vynikajícím čase 37,65.

Hattestadová vyhrála oštěpařskou soutěž druhým hodem historických tabulek 68,32 metru, ale jen o půl metru kratší výkon předvedla juniorská mistryně světa Osleidis Menéndezová z Kuby, nakonec druhá. El Guerrouj si v posledních metrech patnáctistovky poradil s dotírajícím Keňanem Williamem Chirchirem a časem 3:30,90 jej porazil o 82 setin sekundy.

Dálkařská soutěž žen byla dramatická až do samého konce
Nejdramatičtější boj o zlato tak svedla ruská dálkařka Kotovová, která až v poslední sérii přeskočila o jediný centimetr Němku Heike Drechslerovou. Legendární domácí dálkařka vedla od prvního pokusu skokem dlouhým 695 centimetrů.

Ze čtveřice českých reprezentantů se nejlépe umístil koulař Miroslav Menc, jemuž stačilo tentokrát 20,08 metru z první série na čtvrté místo. O příčku hůře skončil výškař Jan Janků, který si na první pokus poradil s laťkou ve výšce 225 centimetrů.

Sedmá místa přinesly starty v disciplínách Zlaté ligy překážkáři Jiřímu  Mužíkovi za průměrných 49,62 sekundy a české rekordmance v hodu oštěpem Nikole Tomečkové, jež ve čtyřech platných pokusech přehodila 61 metrů a nejdále poslala náčiní do vzdálenosti 62,47.

Na stometrové trati žen kralovala Marion Johnesová
Nejrychlejší stovku letošního roku zaběhla i Greeneova krajanka Marion Jonesová, jež však rekordem mítinku 10,78 'pouze' vyrovnala své letošní maximum z Londýna. Na trati 100 metrů překážek měla při absenci pětinásobné vítězky Zlaté ligy Deversové volnou cestu k prvenství Nigerijka Glory Alozieová. Vicemistryně světa dosáhla času 12,66.

V úvodu posledního mítinku Zlaté ligy se odehrála dramatická soutěž diskařů, v níž domácí Lars Riedel o pouhé dva centimetry porazil suveréna letošní sezóny Virgilia Aleknu z Litvy. Obhájce prvenství z Atlanty poslal disk do vzdálenosti 69,72 metru a
posunul se ze sedmého na druhé místo letošních tabulek.

Naopak zklamání zažil trojskokanský světový rekordman Jonathan Edwards, který se třikrát netrefil do odrazu a skončil bez platného pokusu.

Přečtěte si výsledkový servis
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze