Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Berlíně ožije atletické přátelství, které rozhněvalo Hitlera

Dálkařští rivalové i přátelé na olympijských hrách v Berlíně 1936 - Lutz Long a Jesse Owens. | foto: Profimedia.cz

12 2009
V srpnu 1936 se na berlínské olympiádě spřátelili. Árijec a černoch. Německý dálkař Lutz Long a jeho americký soupeř Jesse Owens. Dávno jsou mrtvi. Ale jejich památný příběh nyní v Berlíně ožije.

Owensova vnučka Marlene Dortchová a Longův syn Kai se setkají na Olympijském stadionu, jenž kdysi viděl gesto fair play, které list The Guardian vyhlásil za vůbec největší v historii sportu.

Čtvrtého srpna 1936 tu blonďatý Long v kvalifikaci dálkařů překonal olympijský rekord. Owensovi naopak po dvou přešlapech hrozilo vyřazení, sklíčeně seděl na trávníku.Tehdy za ním přišel Long a radil mu, jak změnit rozběh, aby postoupil.

Jesse OwensOwens poslechl, uspěl – a ve finále výkonem 806 centimetrů Němce porazil. Se čtyřmi zlatými medailemi se stal hrdinou her, legendou.

Long mu po klání dálkařů jako první gratuloval, společně pózovali fotografům, v objetí kráčeli do šatny. Z lóže na ně hleděl Hitler s kamenným výrazem ve tváři.

Byla to doba, kdy časopis Der Wettkampf psal o "aroganci negrů" a jiný německý list označil Owensovo atletické umění za "zvířecí", načež uveřejnil vedle Owense fotografii opice. Doba, kdy po vítězství černého výškaře Johnsona opustil Hitler demonstrativně lóži a kdy vůdci Hitlerjugend von Schirachovi sdělil: "Owensovi nikdy ruku nepodám."

Zatímco se všude v Berlíně sborově ozývalo "Sieg Heil", Owens a Long uštědřili úder na solar nacistické ideologie. "Chtělo to spoustu odvahy, Jesse Owensaby se Lutz před Hitlerem se mnou spřátelil. Všechny mé trofeje se nevyrovnají tomuhle 24karátovému přátelství," řekl Američan.

Nikdy už se neviděli. Long padl v roce 1943 ve 30 letech coby voják německé armády na Sicílii. Ještě předtím Owense písemně žádal, aby se stal kmotrem jeho syna. A ve svém posledním dopisu před odjezdem do války psal: "Nemyslím, že o mně ještě uslyšíš, Jessie. Ale najdi po válce, prosím, mého syna a pověz mu o našem přátelství."

Obě rodiny zůstaly v kontaktu. Owens zemřel v 66 letech na rakovinu plic. "Předtím nám ale otevřel dveře k lepšímu životu. Také díky němu jsem mohla vystudovat univerzitu a stát se právničkou," povídá jeho vnučka. V sobotu 22. srpna bude s Kaiem Longem předávat v Berlíně medaile nejlepším dálkařům světa. Nástupcům Owense a Longa.

VIDEO: JESSE OWENS - DÁLKA A 100 M NA OLYMPIÁDĚ V BERLÍNĚ 1936

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze