Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Austrálii vládl vítr, déšť a chlad

24 2000
M e l b o u r n e, P r a h a -
Po propršené, ale klidné sobotě, kdy na tenisovém Australian Open pohodlně vítězili favorité Hingisová, Kafelnikov i Hewitt, přišel v neděli obrat. Jedenáctý nasazený Brit Henman vyvolal věčnou otázku, zda umí hrát jen ve Wimbledonu. Tam byl v posledních čtyřech letech dvakrát v semifinále a dvakrát ve čtvrtfinále, ale na ostatních grandslamech ještě nikdy nepřešel ani přes čtvrté kolo. V Melbourne ho zastavil Američan Woodruff, někdejší světová třicítka, který vynechal téměř celou sezonu 1998 kvůli zranění kolena, utrpěnému při fotbale, a vypadl dokonce z první tisícovky žebříčku ATP. Loňskou sezonu skončil sedmadvacetiletý Woodruff na 51. místě světového žebříčku a včera postoupil do svého prvního grandslamového čtvrtfinále. Nebyl to pohledný zápas, ale Woodruff dokázal nemožné. V silném větru napáchal 15 dvojchyb a celkem 82 nevynucených chyb, ještě o dvě víc než Henman, a přesto za tři a tři čtvrtě hodiny zvítězil. Francouzku Pierceovou, čtvrtou nasazenou a vítězku Australian Open 1995, zaskočila ve čtvrtém kole mrštná Japonka Sugijamaová. Nenasazená se prosadila míči hranými brzy po odskoku a stala se po čtyřech letech první Japonkou ve čtvrtfinále grandslamového turnaje. O semifinále se Sugijamaová střetne s další nenasazenou, Američankou Capriatiovou, s níž v Melbourne trénovala. Třiadvacetiletá Capriatiová si vzpomněla na své lepší tenisové roky a přes Švýcarku Schnyderovou se dostala poprvé po sedmi letech znovu do grandslamového čtvrtfinále. Tři mečboly proti Thajce Tanasugarnové odvrátila Francouzka Testudová. Podle očekávání dopadla jedenáctá nasazená Ruska Kurnikovová. Už pošesté za sebou vypadla ve čtvrtém kole grandslamu, tam, kde se může poprvé potkat s nasazenou hráčkou. Kurnikovová potvrdila, že neumí porazit lépe postavenou soupeřku, druhé nasazené Američance Davenportové vzala jen sedm gamů. "Její problém je, že hraje hop, nebo trop. Musí se zklidnit, vyhrát a získat víc zkušeností," mínila Davenportová. Ob hájkyně posledních tří titulů a první nasazená Hingisová pokračovala v pouti turnajem bez ztráty setu. Domácí Moliková jí sice nasázela šest es, to nejtvrdší rychlostí 187 km/h, ale v chytrosti a herních variacích na Hingisovou neměla. Po zápase trvajícím jen 53 minut světová jednička poznamenala, že se v devatenácti letech cítí na turnajovém okruhu málem jako veteránka. "Všechny tři zápasy jsem hrála proti mladším soupeřkám," řekla Hingisová, která se stejně jako Kafelnikov nebo Američanka S. Williamsová vyhnula sobotnímu dešti, protože hrála na centrkurtu pod zataženou střechou. Venku byly zápasy přerušeny pětkrát celkem asi na pět hodin.

Čtvrtfinálové dvojice, shora dolů, muži: Agassi - Arazi, Sampras - Woodruff, vítěz Hewitt - Norman v. vítěz Ferreira - Kiefer, vítěz Clement - El Aynaoui v. vítěz Rochus - Kafelnikov.

Ženy: vítězka Hingisová - Testudová v. vítězka Sanchezová - Schettová, vítězka S. Williamsová - Lichovcevová v. vítězka Martinezová - Brandiová, Capriatiová - Sugijamaová, Halardová - Davenportová.

Autor:


Témata: čtvrtfinále
Najdete na iDNES.czmobilní verze