Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V 16 letech překonala La Manche, Štěrbová je nejmladší českou plavkyní

Lanka Štěrbová během pokusu přeplavat kanál La Manche | foto: Michal Štěrba

9 2010
Šestnáctiletá dálková plavkyně Lenka Štěrbová přeplavala kanál La Manche. Navzdory silným proudům, které dosahovaly rychlosti 8 km/h, a bouřlivému moři dosáhla času 9 hodin a 22 minut.

Příboj u francouzských břehů byl tak silný, že rozhodčí povolili výjimku z pravidel a Štěrbová nemusela stoupnout nohou na pevnou zem. Stačilo ji pouze dohmátnout, přesto nakonec na nejbližší skálu po dvouminutovém snažení dokázala vylézt. V prudkém příboji neslyšela, že nemusí.

Šestnáctiletá dálková plavkyně Lenka Štěrbová se stala nejmladší Češkou, která zdolala kanál La Manche. Dosud tento primát držel Filip Pytel, kterému bylo v době pokusu v roce 2007 osmnáct let. Štěrbová urazila trasu z Anglie do Francie za 9 hodin a 22 minut.

Lanka Štěrbová během úspěšného pokusu přeplavat kanál La Manche

Lanka Štěrbová během úspěšného pokusu přeplavat kanál La Manche

"Pocit je to naprosto fantastický, pracovali jsme na tom tvrdě dva roky," řekl trenér a otec plavkyně Michal Štěrba. "Nedařily se nám poslední týdny, byly problémy s počasím, a kdyby to nevyšlo teď, tak už bychom měli problém s tréninkem i se školou," prohlásil.

"Teď ale nemám moc příležitost o tom přemýšlet, dojde mám to až později," uvedl z lodě při cestě zpět do Doveru.

Štěrbová je dvanáctým českým plavcem, kterému se podobný kousek podařil. Pardubická plavkyně předvedla v náročných podmínkách čtvrtý nejrychlejší čas, lépe plavali pouze Rostislav Vítek (07:16), Yvetta Hlaváčová (07:53) a David Čech (09:03).

Lanka Štěrbová před pokusem přeplavat kanál La Manche

Štěrbová chtěla překonat úžinu již v srpnu, kdy čekala týden na dobré počasí, ale tehdy nakonec bez pokusu odjela domů.

Podruhé dorazila do Anglie na začátku tohoto týdne, předpověď počasí ale nebyla příliš dobrá. V noci na dnešek se však vítr ztišil a lodivod Reg Brickell pustil českou plavkyni v Doveru do vody o teplotě 17 stupňů Celsia ve 3:33 SELČ. "Bylo to pro nás překvapivé, ale radostné," řekl Štěrba.

Zhruba po čtyřech hodinách byla v polovině kanálu v dobré fyzické kondici a podle její otce ji doprovázelo obrovské množství 15 až 50 cm podlouhlých úzkých ryb, které ji v hejnech obklopovaly a vyskakovaly kolem ní nad vodu. V moři potkala rovněž několik medúz.

"První tři a půl hodiny plavala za tmy, z čehož jsme měli trochu obavy, protože to si vyzkoušela jen jednou na Seči," uvedl Štěrba. Lodivod ale část moře osvětloval. "Bylo to zajímavé. Ryby nám to zpestřovaly, ale pak se to trochu zdramatizovalo," líčil Štěrba.

Šestnáctiletá plavkyně Lenka Štěrbová odjíždí do Anglie, aby se pokusila přeplavat kanál La Manche. Na snímku spolu otcem a trenérem Michalem Štěrbou .

Šestnáctiletá plavkyně Lenka Štěrbová odjíždí do Anglie, aby se pokusila přeplavat kanál La Manche. Na snímku spolu otcem a trenérem Michalem Štěrbou .

Zhruba deset kilometrů před francouzským břehem začaly plavbu komplikovat vlny a boční vítr. Později se k tomu přidal i proud, kvůli kterému Štěrbová dlouho plavala v podstatě na místě a chvíli se dokonce od břehu vzdalovala. "Naštěstí ji lodivod chránil před větrem a vlnami lodí," řekl Štěrba.

Síla proudu začala oslabovat a Štěrbové se podařilo kolem poledne českého času vyplavat asi 3,5 km před břehem do klidnější vody. Zhruba kilometr před cílem Štěrbová ale musela zvýšit frekvenci záběrů a zrychlit. Lodivod Brickell totiž zavelel k maximální rychlosti, aby poloostrov Cap Gris-Nez neminula.

Závěr byl podle jejího otce nesmírně dramatický, protože začala bouřka a proudy zesílily. Příboj byl tak obrovský, že rozhodčí povolili výjimku z pravidel a česká plavkyně nemusela vylézat na břeh, stačilo jí dohmátnout. Štěrbová ale nakonec zvládla i vylézt na skalisko.

Přehled úspěšných časů

český a československých plavců podle věku

16 let - Lenka Štěrbová (9:22, Anglie-Francie, 2010)
18 let - Filip Pytel (11:03, Anglie-Francie, 2007)
19 let - David Čech (09:43, Anglie-Francie, 2004)
21 let - David Čech (09:03, Anglie-Francie, 2006) a Jan Příborský (12:05, Anglie-Francie, 2003)
26 let - Dana Zbořilová (11:56, Anglie-Francie, 2001)
30 let - Yvetta Hlaváčová (08:42, Anglie-Francie, 2005)
31 let - Ludmila Jelínková (10:28, Anglie-Francie, 1988) a Yvetta Hlaváčová (07:25, Anglie-Francie, 2006)
32 let - Yvetta Hlaváčová (07:53, Anglie-Francie, 2007) a Jan Novák (13:27, Anglie-Francie, 1974)
33 let - Rostislav Vítek (07:16, Anglie-Francie, 2009) a Jan Novák (12:45, Anglie-Francie, 1975)
34 let - Libor Laštík (15:55, Anglie-Francie, 1998) a Richard Blatný (23:30, stylem prsa, Anglie-Francie, 1998)
39 let - František Venclovský (15:26, Francie-Anglie, 1971)
43 let - František Venclovský (13:42, Francie-Anglie, 1975)
44 let - Stanislav Bartůšek (10:07, Anglie-Francie, 2005)
45 let - Petr Mihola (16:14, Anglie-Francie, 2006)
56 let - Richard Haan (14:07, Anglie-Francie, 2005).

Poslední kilometr bojovala plavkyně s tím, aby se nedostala do proudu o rychlosti 8 km/h, který by ji odnesl a znamenalo by to dalších několik hodin plavby.

Výsledný čas jeho dcery je v období silných proudů velmi kvalitní, podle odborníků by za normálních podmínek Štěrbová atakovala hranici osmi hodin. Snadná pro český tým nebyla ani cesta zpět do Anglie, neboť ve vysokých vlnách lodivod plul rychle a Štěrbová dostala mořskou nemoc.

"Není schopna cokoliv říct, stojí tady opřená o zábradlí," líčil do telefonu Štěrba. "Jestli to bylo do Francie ve vodě náročné, tak teď je to snad ještě horší," vykládal.

Mezi oběma pokusy na kanálu stihla česká plavkyně v Česku obhájit titul domácí šampionky na Lipně v nejdelším závodu na 20 km a vyhrála závod Českého poháru na Pastvinách.

Autoři: ,


Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze