Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Už nejsem zvíře, říká boxer Tyson. Nepije, nekouří a chystá se do Prahy

Mike Tyson na jedné ze společenských akcí. | foto: Profimedia.cz

4 2010
"Chlodvík I. byl úžasná postava. Poslouchejte, on je fakt zajímavej," nabádá Mike Tyson. "Byl králem už v patnácti. S malou armádou plnou lůzy od svého otce Childericha dobýval území za územím. A jeho potomci se pak stali králi v tolika zemích." Franští králové dynastie Merovejců Tysona uhranuli. Před usnutím si o nich pouští audioknihu.

Ne, nepletete se. Řeč je skutečně o boxeru Tysonovi. O nezvladatelném muži, který v ringu ukousl Evanderu Holyfieldovi ucho, týral manželky, plánoval vraždy, bral drogy ve velkém, znásilnil Miss USA, strávil tři roky ve vězení a o vlastní povaze tvrdil: "Já jsem ten nejkrutější a nejbrutálnější."

Kdo je Tyson

Mike Tyson
Matka byla alkoholička, otec je záhy opustil. Už ve 13 letech měl na kontě 37 zatčení. V polepšovně si ho vyhlédl kouč D’Amato, v 21 letech se stal prvním boxerem, jenž byl mistrem světa těžké váhy organizací WBA, WBO i WBC. V roce 1993 jej odsoudili za znásilnění do vězení, po návratu prohrál zápas o titul s Holyfieldem. Při odvetě Tyson Holyfieldovi ukousl kus ucha. Po sérii neúspěšných pokusů o comeback v roce 2004 skončil.

Jenže takový Tyson už údajně neexistuje. Přinejmenším to o sobě tvrdí on sám, čtyřiačtyřicetiletý muž, který má podle informací Deníku letos v říjnu na šest dnů navštívit Česko, aby tu podpořil charitativní projekt v motolské nemocnici, zajezdil si na koni a "svezl se v loďce po té vaší krásné řece".

Dnešní Tyson ujišťuje, že zvítězil sám nad sebou. "Kdybych ve své vůli polevil, budu ve svém domě pořádat sexuální orgie nebo strávím celý den v klubu, kde budu chlastat, brát kokain a dovádět s děvkama. Ale já nepolevím."

Svůj někdejší život označuje za podělaný, promarněný a neužitečný. "Byl jsem jako zvíře!" Smrt čtyřleté dcery, která se loni náhodně uškrtila, měla způsobit v jeho mysli zvrat. Přestal kouřit, nedotkne se alkoholu, denně cvičí. Zhubl ze 158 na 100 kilo. "Nechtěl jsem už vypadat jak komik."

A stal se z něj vegan! "Dřív jsem jedl maso, abych byl větším bojovníkem. Teď nejím nic, co by mělo cokoli společného se živočichy. Chci odlišný život. Po ztrátě dcery jsem už nechtěl dál žít. Pak jsem si řekl: Musím úplně změnit svůj život, vyloučit z něj všechno, co na sobě nenávidím."

Přijal roli v komedii The Hangover (Pařba ve Vegas), která později vydělala 467 milionů dolarů a získala Zlatý glóbus. "Nestál jsem o slávu. Ale vzal jsem tu roli, abych měl prachy na léčbu drogové závislosti."

Chodil na terapie i pohovory pětkrát denně, zatímco ostatní pacienti třeba jen jednou. "Ale bylo to nutné. Byl jsem zfetovaná zrůda!"

Už před lety během pobytu ve vězení ("Ten byl pro mě darem.") konvertoval k islámu. V rozhovoru pro Sports Illustrated se však nedávno filozoficky zamýšlel: "Jak chcete dokázat, že váš bůh je lepší než bůh někoho jiného?"

Na stanici Animal Planet nyní účinkuje v reality show, kde jeho holubi závodí proti holubům jiných majitelů. A Tysonova třetí manželka Kiki, s níž se loni oženil, mu na internetu pomáhá hledat další pikantnosti ze života Merovejců.

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze