Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Už nás neoškubou, věří boxeři

13 2006
Ústí nad Labem - Konec nespravedlivým až skandálním výsledkům v boxerském ringu? Čeští boxeři se na mistrovství Evropy v bulharském Plovdivu, kam dnes odlétají, těší víc než jindy. Doufají totiž, že už je rozhodčí nebudou "okrádat" o body.

Po letech se český funkcionář dostal do vedení Evropské asociace boxerů amatérů (EABA). Radim Masný, šéf českého boxu, se letos stal viceprezidentem.

"Doufáme, že nás rozhodčí neodrbou jako dřív. Třeba právě v Plovdivu pamatujeme na nechvalně známou olympijskou kvalifikaci Kraje s Turkem Tarhanem. Rudu tehdy v boji o Atény hrozně oškubali," připomněl šéftrenér reprezentace Svatopluk Žáček.

S boxery už mluvil o tom, že by žádná křivda hrozit neměla. "Zároveň jsem jim říkal, že když máme viceprezidenta, neznamená to, že nám medaile automaticky napadají."

Evropský box se chce reformovat. Sudí si nedávno na kongresu EABA v Praze vyslechli ostrou kritiku. Nové vedení asociace pracuje na změně pravidel, aby ubylo kontroverzních výsledků.

Na šampionát cestuje čtveřice ústeckých bijců: Faber, Lazok, Halaš, Horváth. I Viktora z BC Julia Thormy Praha se za Ústí bil v extralize. Poslední do party je Novotný z Ostravy. "Prakticky už začíná olympijský cyklus, chceme dát více boxerům šanci ukázat se," řekl Žáček.

Nominace Česka na mistrovství Evropy

František Faber (do 51 kg, Ústí)
Antonín Lazok (do 54 kg, Ústí)
Martin Halaš (do 60 kg, Ústí)
Štěpán Horváth (do 69 kg, Ústí)
Petr Novotný (do 81 kg, Ostrava)
Lukáš Viktora (do 91 kg, JT Praha)

Úspěchem bude podle něj každé umístění do osmé příčky, neboť chybí výrazné osobnosti typu Konečného, Kraje nebo Adámka.

"Medaile teď visí moc vysoko, žádného aspiranta na ni nemáme," kouká se Žáček střízlivýma očima. "Na druhou stranu však někteří můžou překvapit. Viktora už měl dílčí úspěchy, loni získal stříbro na šampionátu Evropské unie. Umí udělat zápas, ale taky ho zvojtit."

Halaš i Horváth už na vrcholné akci startovali, zato Lazoka, vítěze letošní Velké ceny Ústí, Fabera a Novotného čeká premiéra.

"Jedu na zkušenou, úspěch bude vyhrát dva zápasy, tedy dostat se do bodované osmičky. Ale zkusím i tu třetí medaili," sní František Faber o bronzu ve váze do 51 kg. "Největší kůň je Francouz Thomas, mistr světa a stříbrný z olympiády," ukázal na favorita, s nímž letos ve finále ústecké Velké ceny prohrál.

Kromě stříbra z domácího turnaje letos Faber slavil i bronz v Polsku. "Cítím se dobře. Příprava byla tvrdá, měli jsme soustředění na Sněžníku a na Slovensku, dojížděli jsme spárovat do Maďarska."

Mistrovství se koná od 14. do 24. července. Na posledním evropském šampionátu nejdále, do čtvrtfinále, došel Adámek. Loni na mistrovství světa v Číně všichni Češi vypadli hned v 1. kole.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze