Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Valach Borderland soustředil síly na super konec. A zvítězil

PŘES ZEĎ. Hlavní závod prvního mítinku sezony vyhráli Marek Stromský s Borderlandem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

9 2014
Měl to být dostih ryzáka Zarifa s Josefem Váňou mladším, ale loňští vítězové se nakonec v Úvodní cross country Koroka na 4500 metrů těsně nevešli ani na dotované místo. Doběhli až jako šestí.

Prémii 65 tisíc korun si tak připsal žokej Marek Stromský na osmiletém hnědáku valachu Borderlandovi ze stáje Lokotrans, jejž má v trenérské péči Stanislav Popelka.

Borderland se ve finiši na trávě prohnal kolem bariéry a o jeden a čtvrt délky stačil pokořit hnědáka Tudula s Jaroslavem Myškou, kteří celý závod odvodili. Třetí příčka náležela hnědé klisně Sisi Merble s Martinem Liškou.

"Sázeli jsme na to, že když na začátku pošetříme síly, kůň ukáže svůj super konec. Takhle jsme se s Markem domluvili a on to splnil do puntíku," popisoval úspěšnou taktiku trenér Popelka.

Po startu, který se podařil až napodruhé (během dostihového se totéž stalo víckrát), cválali vpředu kromě svěžího Tudula i Puntarenas (v sedle s Matejem Rigem) Shaman (Lukáš Matuský) a čtvrtý kůň v cíli poslední Velké Kasim (Marcel Novák).

Fotogalerie

První menší zádrhel přišel na Irské lavici, která některé účastníky rozhodila, ale nikdo nespadl. Na Anglickém skoku však shodil Tropic De Brion ze svého hřbetu šampiona Velké Jana Faltejska a chvíli poté zadržel Pavel Kašný Rubína. Vedle nich nedokončili z téhož důvodu ještě dva další koně; z šestnáctičlenného pole jich tak "domů" dorazilo dvanáct.

Borderlanda bude trenér Popelka nyní chystat na podstatně delší distance. "Když bude zdravý, budeme ho směřovat do druhé kvalifikace a pak ho nahlásíme do Velké," nastínil.

Nejúspěšnějšími jezdci byli při zahajovacím dni Matej Rigo a Josef Bartoš, kteří shodně kralovali ve dvou rámcových dostizích. Zatímco Rigo zvítězil s Atackem a Damiettou vždy zadrženě, Bartoš se musel po snadném prvním triumfu na Barateovi o druhý s Hegnusem tvrdě prát; Josefa Váňu mladšího na Arabian Gemovi porazili až s výrokem "boj".

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze