Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Uvažovala jsem o sebevraždě, přiznává Pechsteinová ve své knize

Claudia Pechsteinová | foto: AP

9 2010
Pětinásobná olympijská vítězka v rychlobruslení představila knihu, v níž popisuje nejtemnější chvíle svého života. Ovládaly ji zmar a beznaděj. Chtěla ukončit svůj život.

Nasedla s manželem Markusem do auta a jeli k dálničnímu mostu. Chtěli z něj skočit, oba, vstříc smrti. Tak mínila rychlobruslařka Claudia Pechsteinová, pětinásobná olympijská vítězka, v březnu 2009 skoncovat se životem.

Ovládaly ji zmar a beznaděj. "Měla jsem pocit, že už pro mě neexistuje jiné východisko. Byla jsem sražena na zem, už jsem ani nejedla," vypráví Němka.

O svých nejtemnějších chvílích se rozepsala v knize "Od zlata ke krvi: Můj život mezi Olympem a propastí", kterou včera představila.

V lednu 2009 byla obviněna z krevního dopingu. Vinu odmítala. Angažovala lékaře i právníky, prosoudila milion eur, ale omilostnění se nedočkala.

"Rychlé a jisté řešení mých problémů mi připadalo jako nejlepší řešení. Proto jsem se chtěla s tímto světem rozloučit," píše na straně 138. "Říkala jsem si: Tvůj život ztratil smysl. Stačí maličkost: jeden skok, jeden pád do hlubiny, jeden prudký náraz – a všechny trable jsou pryč."

Krátce před plánovanou sebevraždou však v onen osudný březnový den poslala ještě poslední SMS svému manažerovi Ralfu Grengelovi. "Jsme na cestě. Hledáme si most," bylo v ní.

Dnes Pechsteinová uvažuje: "Možná byla tato SMS mým posledním voláním o pomoc před možnou apokalypsou." Grengel jí okamžitě volal zpět: "Co je to za hovadinu?"

Přemlouval ji, ať od sebevraždy ustoupí – a uspěl! "Jeho telefonát byl budíčkem, který jsem potřebovala," říká.

Claudia Pechsteinová

Ještě dlouho neměla vyhráno. Následovaly další psychické kolapsy, ocitla se v péči psychiatrů. "Neměla jsem nejmenší tušení, co to nervový kolaps je. Najednou nejste schopni jasné myšlenky, máte křeče od pláče, připadáte si bezmocní, zrazení, opuštění. Brzy jsem pochopila, že kolaps nezlikviduji za pomoci několika barevných pilulek. Ležela jsem tedy u psychiatra a on země páčil mé starosti. Pomáhalo mi, že o nich mohu hovořit. Uzdravovací proces nefungoval ze dne na den, ale fungoval."

S manželem, který s ní chtěl skákat z mostu, se letos rozešla. Novým mužem po jejím boku se stal její jediný zbylý sponzor Matthias Grosse. "Je optimista, což je obrovský rozdíl oproti mému manželovi, který byl čirý pesimista."

Trest za doping vyprší 38leté Pechsteinové 8. února 2011. V březnu už chce startovat na mistrovství světa v Inzellu. Svoji civilní profesi policistky však momentálně nevykonává.

Je vedena ve stavu nemocných, stále v péči psychoterapeutů. Na sebevraždu však už nepomýšlí, ujišťuje. "Naučila jsem se, že vždy existuje nějaká perspektiva. Jen v to musíte pevně věřit."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze