Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Skyenga“ do finálové show proletěl, české smeče zachraňuje Hruban

Takhle smečuje Christian Eyenga. Někdejší hráč NBA se probojoval do finále smečařské exhibice při Česko-polském Utkání basketbalových hvězd. | foto: Michal Klíma, MAFRA

2 2014
Konžský superatlet Christian Eyenga ukázal pardubickému publiku, co ho dostalo do NBA. A doletěl až do nedělního finále smečařské soutěže při Česko-polském Utkání basketbalových hvězd. V pardubické ČEZ Areně mu budou soupeři Deividas Dulkys a jediný domácí zástupce Vojtěch Hruban.

Byla to v sobotu zajímavá premiéra. Sotva se šestice hráčů pozdravila a občerstvila na hotelu, už pelášila do pardubického nákupního centra AFI Palace změřit síly v kvalifikaci Sportmade Slam Dunk Contestu.

Poprvé v historii českých i polských utkání hvězd se kvalifikace smečařů odehrála uprostřed "obchoďáku". A že to byla premiéra vydařená. Kurt postavený v přízemí AFI Palace obsypal dav přihlížejících a také kruhový ochoz v prvním patře nenabízel po dobu kvalifikace moc místa navíc.

Fotogalerie

Atraktivitu umocnil i systém, kterým se vybírali tři finalisté. Ve dvojici proti sobě nastoupil vždy hráč české Mattoni NBL a polské Tauron Ligy. Pětičlenná porota, ve kterém mimo jiné zasedala i někdejší hvězda slovinského basketbalu Matjaž Smodiš, pak vybírala jméno borce, který ve třech smečích ukázal víc.

Z první dvojice postoupil Deividas Dulkys, který vyřadil ústeckého Američana Michaela Steffecka.

V druhém souboji proti sobě stanuli nymburský Vojtěch Hruban a Przemyslaw Zamojski. Radoval se český reprezentant. Poslední dvojice tak rozhodovala o tom, kdo bude mít v nedělním finále více zástupců.

Brněnského Esiana Hendersona vyřadil Christian Eyenga, který přihlížející dav udivil tak, že ho většina pasovala na favorita klání.

"Bylo to pro mě poprvé. Nic takového jsem v životě nezažil. A musím říct, že to bylo zajímavé," bavil se po kvalifikaci Eyenga. Zároveň však vysekl poklonu svým a soupeřům a upozornil, že bude při finále myslet hlavně na publikum: "Nebude to nic jednoduchého. Deividas a Vojtěch jsou velmi těžcí soupeři. Jde ale hlavně o to si to užít a pobavit diváky."

Ve finále budou mít všichni tři smečaři dva pokusy, po kterých jeden z nich vypadne. Postupující si přidají ještě další dva kousky. "Nic speciálního pro finále nemám. Viděli jste, zkoušel jsem si jen pár triků," říkal Eyenga po tréninku, při kterém opět létal nebezpečně vysoko na obroučkou.

V neděli se diváci nudit nebudou. Finále Sportmade Slam Dunk Contestu proběhne mezi třetí a čtvrtou čtvrtinou Česko-polského Utkání hvězd. To začíná koncertem Ewy Farne v 15 hodin. Vstupenky jsou stále v prodeji na internetu i přímo na pokladnách ČEZ Arény.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze