Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prodlužte koulařskou výseč! Ústecký mítink ozáří gladiátoři z USA

Christian Cantwell | foto: AP

13 2015
Kvůli hvězdným americkým koulařům se radši posunula výseč na ústeckém stadionu. Posunou oni jeho rekord? „Věřím, že padne. Oba, jak Cantwell, tak Kovacs, na něj mají,“ jmenoval Miroslav Vachuta exkluzivní startující z USA na pondělním 11. ročníku Grand Prix Ústí.

Christian Cantwell je čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Pekingu 2008, Joe Kovacs vládne letošním světovým tabulkám. Jejich osobní rekordy za hranicí 22 metrů patří do Top 12 koulařské historie.

„I u nás můžou hodit daleko. Radši jsme prodloužili výseč o metr a půl na 23,50, jsme připraveni i na světový rekord,“ směje se šéf Vachuta; drží ho Američan Randy Barnes, v květnu 1990 vrhnul náčiní o váze 7,26 kg do vzdálenosti 23,13 metru. „Za zvětšení sektoru děkujeme městu, stihlo to za krátkou dobu. Není se čeho bát.“

Kdo fandí sportu, nesmí na ústeckém Městském stadionu chybět. Dalším z amerických gladiátorů je Cory Martin, ani on nechce hrát druhé housle. Taky má osobák přes 22 metrů, výkon 22,10 z něj udělal 18. muže dějin.

„Tři špičkoví koulaři z USA, to tady ještě nebylo. Hlavní favorit je pro mě Kovacs, který letos už třikrát hodil přes 22. Ve čtvrtek byl druhý na Diamantové lize v Lausanne, v sobotu vyhrál v Madridu,“ uvedl šéf skromného, přitom hvězdného podniku. „Na druhou stranu zatím každý rok bylo překvapení, nikdy favorit nevyhrál,“ je Vachuta napnutý.

Po americkém skalpu touží Bulhar Georgi Ivanov, dvojnásobný ústecký vítěz a rekordman mítinku s výkonem 21,09 metru. „Silné konkurenci se postaví i naši nejlepší Staněk a Marcell; ten loni překvapil, když porazil Kovacse, letos se do tempa dostává pomaleji.“

Do boje o medaile promluví i čtvrtý z olympiády v Pekingu, Bělorus Pavel Lyžin, loni v Ústí bronzový. A nejlepší prověří také Polák Jakub Szyszkowski, mistr Evropy do 22 let. Letos se zlepšil na 20,55.

„Uvidíme, jak Američané zvládnou náročný program, mají čtyři závody v devíti dnech, jsou na evropské tour,“ tvrdí Vachuta.

Ve čtvrtek byli v Lausanne, v sobotu v Madridu, dnes vrhají v Ústí a v pátek v Monaku. Ústecký podnik vypadá v téhle společnosti nepatřičně, ale zdání klame. „Mezi tyhle milionové mítinky moc nezapadáme, ale díky Kovacsovi máme mezi koulaři dobré reference. Už tady bude počtvrté a pomohl nám své krajany přemluvit. Navíc dostanou startovné na ruku, jinde na něj čekají i měsíce po akci,“ líčí ředitel.

Americký koulař Joe Kovacs hodil nářadí do vzdálenosti 21,14 m, což mu v Oslu

Americký koulař Joe Kovacs hodil nářadí do vzdálenosti 21,14 m, což mu v Oslu stačilo na první místo.

Americké superstars ho moc nestály. „Pro mě byla priorita je přivést. Řekl jsem jasně, že bez Kovacse jako světové jedničky to nebude mít grády,“ předsevzal si a splnil Vachuta. „A startovné není drahé, do padesáti tisíc korun maximum. Pokryje hlavně jejich přelety, velký zisk nemají. Jinde dostanou několikrát víc, ale u nás to není o penězích.“

Grand Prix startuje ve 14.30 závody mládeže, po nich je atletika pro příchozí děti. V 16.15 pobaví oštěpařská exhibice ústeckých sportovců, v 17.45 vypukne koulařský vrchol. Závěr obstará disk, hlavním hrdinou má být Kubánec Lois Martínez.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze