Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Úspěšní paralympici se vrátili ze Sydney

2 2000
P r a h a - Z paralympijských her v Sydney se v noci na čtvrtek vrátila hlavní část výpravy, která se ziskem 43 medailí, z toho 15 zlatých a 15 stříbrných, stala suverénně nejúspěšnější v české i československé historii. Úspěšné sportovce nerozladila ani zatoulaná zavazadla, která donutila některé z nich absolvovat dopolední přijetí u předsedkyně Senátu Libuše Benešové v teplákových soupravách. Sportovci i vedení výpravy se shodně rozplývali nad atmosférou v Sydney.

O úspěšném tažení rozhodl podle mínění mnohých vedle dobré připravenosti do značné míry týmový duch, který výpravu od prvního dne ovládl. "Kdo měl čas a možnost, vyřval ostatní k maximálním výkonům. Všichni se zajímali o ostatní. Třeba Jirku Ježka jsme ke zlatu dohnali my," vyprávěl Roman Musil, s pěti medailemi nejúspěšnější český paralympik, v jaké atmosféře si Jiří Ježek dojel k jednomu ze dvou titulů v dráhové cyklistice.

Z českého pohledu byla paralympiáda v Sydney historicky nejzdařilejší ve všech směrech. Jak počtem startujících (57), tak jedenáctým místem v hodnocení zemí nebo počtem medailových zisků v přepočtu na množství účastníků či počet obyvatel v zemi.

"Jedenácté místo mezi 125 hodnocenými zeměmi je fantastické. Čeští paralympici prokázali, že v uplynulém čtyřletém období nezaháleli. V Sydney náš tým navíc ovládl fantastický týmový duch, a to není fráze," zářil spokojeností vedoucí výpravy Libor Šnajdr.

Paralympici podle něj odvedli v předchozích dvou týdnech práci, z které budou těžit v nadcházejících letech. "Přivezli jsme si řadu postů v nejrůznějších komisích, které nám dají možnost podílet se na vývoji paralympijského sportu v budoucnu."

Úspěchy reprezentantů nezůstaly v dějišti paralympiády bez odezvy, členové ostatních výprav byli tažením českých postižených sportovců šokováni. "Zastavovali nás na ulici a stále nemohli pochopit, že máme tolik medailí, když je nás tak málo. Po jednom cyklistickém závodě třeba nenápadně přišli soupeři ke kolům našich, proklepávali je a nakonec byli zklamáni konstatováním, že Češi jeli na obyčejných kolech a ne na nějakých dokonalých
strojích," vzpomněl si Šnajdr.

Paralympiáda byla podle něho z pořadatelského hlediska pokračováním olympijských her a proběhla bez sebemenších zádrhelů. "Australané nerozlišovali olympiádu a paralympiádu. Brali obě akce jako jeden šedesátidenní mamutí podnik. Organizace byla nastartovaná z olympiády, paralympici se proto mohli soustředit jen na sport. Před čtyřmi lety v Atlantě nefungovalo nic," srovnal Šnajdr podmínky s předchozí paralympiádou.

 

Úspěšné paralympiky přivítala ve Frýdlantském salónku Valdštejnského paláce předsedkyně Senátu ČR Libuše Benešová. Pohovořila i s pětinásobným medailistou Romanem Musilem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze