Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Úspěchem bude první šestka, myslí už sdruženář Churavý na olympiádu

Sdruženář Pavel Churavý | foto: ČTK

3 2010
Oberhof (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - O jednu příčku vylepšil své maximum v olympijské zimě. Sdruženář Pavel Churavý si v sobotním závodě Světového poháru v Oberhofu doběhl pro šestou příčku. Po skokanské části se dokonce dělil o čtvrté místo.

"Paráda, jsem spokojený. V téhle zimě jsem se na běh moc necítil, přes Vánoce jsem měl i nějaké střevní potíže. Takže jsem se toho závodu trochu bál. Ale dopadl výborně," říkal.

Vychutnával si nezvykle bouřlivou diváckou kulisu, vždyť více než pět tisíc fanoušků na sdruženáře většinou nechodí. "A užíval jsem si i to, že jsme byli v sobotu vrchol programu, až po běžcích."

Po čtvrtém místě ve skoku jste do běhu nastupoval s jakou taktikou?
Snažil jsem se držet co nejvíc vpředu, i když ne za každou cenu. Hned jak jsme vyjeli, jsem naštěstí cítil, že mi běžky dobře jedou, musím pochválit servismany. Nejel jsem potom v té úplně nejčelnější skupině, ale pod kopcem jsem se vždycky dostal víc dopředu. Kdyby mi to tak jezdilo pořád, budu hodně spokojený.

O sobotním závodu sdruženářů čtěte zde

Co vám ještě chybí ke stupním vítězů?
Síly. Jsou tam v běhu jiní rychlíci. To by mi to muselo na můstku hodně ulítnout.

Ale i v Oberhofu vám skok vyšel na jedničku, ne?
Závodní skok jsem měl fakt dobrý. Navíc jsem neměl dobré podmínky a připočítávaly se mi body za vítr.

Na rozdíl od skokanů-specialistů, kteří nové pravidlo o přepočtech metrů podle síly větru ještě nezavedli, se jím vy řídíte od začátku tohoto ročníku Světového poháru. Ale upřímně: vyznáte se v něm? Tušíte hned po doskoku, jak na tom bodově budete?
Dneska jsem měl +5,6 zadní vítr, to bodově pomůže. Tuším, netuším... Měl jsem hlavně radost, že to tak pěkně vyšlo. Ale věděl jsem, že i ostatní skákali dobře. Spíš mě překvapilo, jak vysoko jsem.

Pavel Churavý

Víte tedy, jak moc přesně vítr ovlivňuje body?
No... Ve zkušebním kole jsem byl metrově za 25. místem, ale díky větru to vyšlo na 8. místo. Takže asi tak...

Skokané proti snahám o zavedení tohoto pravidla protestují, nezamlouvá se jim. Vám ano?
V Oberhofu jsem si říkal: Zaplaťpánbůh za to, vždyť kolikrát nás to naopak sfoukne. Ale na druhou stranu, kdybych měl za předchozího systému štěstí a trochu na můstku ulítl, tak bych potom i s mým horším během měl větší šanci v běhu něco vymyslet a skončit ještě víc vpředu. Teď je to na rozdíly po skoku tak vyrovnané, že nás dneska v jednu chvíli jelo sedmnáct po kupě. Holt budeme jezdit ve dvacetičlenné skupině a vždycky se bude rozhodovat v posledním kole.

Už jste v olympijské formě?
Rád bych...

Co pro vás bude na olympiádě úspěchem?
V družstvech šesté místo. A v jednotlivcích taky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze