Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Úspěch cyklisty Kreuzigera, skončil pátý v tradiční nizozemské jarní klasice

Cyklisté na trati závodu Amstel Gold race míjejí větrný mlýn. | foto: AP

18 2010
Pouhých pět vteřin jej dělilo od vítěze. Zelený dres Romana Kreuzigera byl vidět na jedné z nejprestižnějších jarních cyklistických klasik. Na 257 kilometrů dlouhé výzvě s 31 krátkými, ale prudkými kopci po úzkých nizozemských silničkách. Na Amstel Gold Race.

Belgičan Philippe Gilbert triumfoval, Kreuziger skončil pátý. Před lucemburskými bratry Schlecky, před mistrem světa Evansem, domácí hvězdou Gesinkem – a takřka minutu před Nibalim, kolegou i rivalem ve stáji Liquigas.

Pro českého cyklistu to je nejlepší umístění na jarních klasikách v kariéře. A pro belgickou stáj Omega Pharma-Lotto byl Gilbertův finiš náplastí na jedno z nejtrpčích období v historii, osm měsíců bez vítězství.

Kreuziger od závodu Kolem Katalánska tři týdny nezávodil, při soustředění na Tenerife se chystal na sérii tří klasik v Beneluxu. "Testy výkonnosti tam nedopadly vůbec špatně," hlásil. "Na prvních kilometrech jsem se sice necítil nejlíp, chyběl mi závodní rytmus, ale tým mě vezl dobře schovaného."

Bitva se strhla na posledních 40 kilometrech. Kreuziger ožil, byl s bratry Schlecky i Nibalim v úniku desetičlenné skupiny, tu však hlavní pole polapilo.

Peloton cyklistů projíždí kolem pole poblíž města Meerssen na trati závodu Amstel Gold race.

Peloton cyklistů projíždí kolem pole poblíž města Meerssen na trati závodu Amstel Gold race.

Belgičan Philippe Gilbert se v cílové rovince závodu Amstel Gold Race raduje z vítězství.

Belgičan Philippe Gilbert se v cílové rovince závodu Amstel Gold Race raduje z vítězství.

Marně se snažili ujet Australan Evans či Rus Kolobněv, jehož protivníci dostihli v ulicích cílového Valkenburgu. Před finálním stoupáním na Cauberg stále zůstávalo ve hře o prvenství 18 cyklistů. Jako první odpadl Andy Schleck, korunní princ Tour.

Pět set metrů před cílem zaútočil Gilbert, Kreuziger se rval o další příčky. "Mohl jsem být do tří, ale nohy už nešly. Ale jsem spokojený. Výsledek je povzbuzením."

Už ve středu čeká Valonský šíp a v neděli vyvrcholení jarních klasik: Lutych – Bastogne – Lutych. "Právě ten by mi měl sedět nejvíc. Je nejtěžší, má nejvíc kopců."

Chybět by tam neměli ani Španělé Valverde, Sastre a L. Sánchez. Tentokrát je odradil od startu kolaps letecké dopravy. Pouť vlakem či auty odmítli.

Amstel Gold Race

257,8 km: 1. Gilbert (Belg.) 6:22:54, 2. Hesjedal (Kan.), 3. Gasparotto (It.) oba -2, 4. De Waele (Belg.), 5. Kreuziger (ČR), 6. Cunego (It.) všichni -5.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze