Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejmladší basketbalová hvězda: je mu čtrnáct a drtí starší konkurenci

Španělský mládežnický reprezentant Usman Garuba (vpravo) na doskoku bojuje s o dva roky starším Wiktorem Rajewiczem z Polska. | foto: FIBA

22 2016
Je mu čtrnáct a právě se stal největší hvězdou mistrovství Evropy do 16 let. Španělský basketbalista Usman Garuba nejdřív šokoval svými výkony a statistikami a nakonec i údajem v kolonce nadepsané Datum narození: 9. března 2002.

Dvoumetrový či snad ještě o pár centimetrů vyšší mladíček si z turnaje v polské Radomi odvezl titul nejužitečnějšího hráče, pozici v nejlepší pětce a také zlatou medaili.

Jeho Španělsko přehrálo mladé Litevce 74:72. Poslední koš zápasu - krajně obtížnou trojku - zapsal Garubův spoluhráč Carlos Unanu­e jedenáct sekund před koncem.

Usman se pak postaral o zbytek - získal míč při posledním litevském útoku. A mohlo se slavit. Nejmladší hráč vítězného celku si ve finále připsal triple-double za 15 bodů, 11 doskoků a 10 bloků.

Kompletní finálový zápas (koncovka po čase 1:47:00):

Ve všech zápasech turnaje Garuba měl dvouciferný počet bodů i doskoků, v průměru se postaral o 16,3 bodu, 12,4 doskoku, 2,9 bloku, dvě asistence a 1,9 zisku.

Jinak řečeno: tenhle benjamínek „sbírající zkušenosti“ ve všech svých zápasech naprosto dominoval.

Pro Evropu byl fenomén ze středošpanělského města Azuqueca de Henares možná objevem, pro Španělsko nikoli. Už dva roky se o tomhle podkošovém dominátorovi píše, už dva roky znemožňuje Usman Garuba konkurenci. Podívejte se, jaký byl mezi Garubou a soupeřem rozdíl loni.

Fotogalerie

Letos ve finále na žákovského šampionátu dovedl svůj Real Madrid k triumfu nad FC Barcelona 94:44. To znovu zvládl triple-double, tentokrát za 20 bodů, 26 doskoků a 10 asistencí.

Zaujal především ohromný fyzický rozdíl mezi Garubou a „zbytkem světa“. Ale o novém Sergi Ibakovi nebo aspoň Ilimanem Diopovi je zatím neradno psát.

Co je nyní pro novináře tak lákavé, musí být pro trenéry z Realu naopak varováním.

Usman ještě nevypadá jako dospělý chlap, potenciál k dalšímu fyzickému vývoji určitě má. Jenže druhým rokem zůstává na výšce dva metry, a tak mu hrozí, že jej konkurence doroste a přeroste.

Jak je na tom v případě, že se bude z místa pod košem posouvat na křídlo? V obraně se jeví jako hrozba, ale na vedení míče bude muset ještě hodně zapracovat.

Dobrou zprávou je, že se nesnaží spoléhat jen na svou sílu, že má chuť vyrážet do protiútoků i nájezdů, že se nebojí střelby ze střední vzdálenosti.

A aby nebylo těch plusů málo, Garubovým mottem je: „V obraně jsem jako zeď - a ještě se budu zlepšovat.“

Motivaci povýšit své výkony, pracovat na sobě, zdá se neztrácí.

Má sen v podobě dresu LA Lakers. Touha stát se superhvězdným nástupcem Kobeho Bryanta a především navázat na svůj idol - Kareema Abdul-Jabbara - je zatím dostatečně silná.

A pro ty, podle nichž je Usman Garuba už starou zprávou - seznamte se s jeho dvanáctiletým bratrem Sediqem. Ten se pro změnu vidí v Kevinu Durantovi...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze