Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


USK sahá po historickém postupu. Trenérka: Chtíč nás nesmí zmrazit

Natália Hejková, trenérka ZVVZ USK Praha, radí lavičce. Pozorně jí naslouchá Jelena Dubljevičová. | foto: uskbasket.cz

6 2015
Krok od pohádky. Basketbalistky USK Praha sahají po postupu do Final Four Euroligy, kam se ještě nikdy v minulosti nedostaly. V pátek stačí porazit Salamancu. V hale Královka se hraje od 18 hodin.

Ještě v posledním zápase skupiny musely bojovat o postup, čtvrtfinále bylo v ohrožení. Basketbalistky USK Praha však odtlačily problém a teď útočí na euroligové Final Four. Stačí doma zopakovat úterní výhru 50:48 nad Salamancou. „Všichni víme, o co nám jde,“ říká trenérka Natália Hejková.

Považuje výhru ve Španělsku za důkaz síly USK Praha?
Ani bych to tak neřekla. Zápasy play-off bývají složité, takže jsme spíš projevily mentální odolnost. Nedařilo se nám a zápas jsme v podstatě ubránily k výhře.

Před prvním čtvrtfinále byla pod tlakem Salamanca. Převáží se teď tíha na vaši stranu?
Ano, momentálně jsme pod tlakem my. Každý od nás očekává, že doma vyhrajeme a postoupíme. O to víc pro nás bude druhý zápas složitý. Ta okřídlená věta, že poslední krok je nejtěžší, opravdu platí.

Cítíte, že se tlak zvyšuje?
On byl velký už v Salamance! Mám pocit, že teď je to podobné. Všichni víme, o co nám jde. Moc chceme, ale ten chtíč nás nesmí zmrazit.

Co převažuje? Napětí, nebo odhodlání?
Myslím, že je to padesát na padesát. Napětí v týmu musí být a odhodlání samozřejmě ještě větší.

Před prvním zápasem jste zmiňovala tři klíče k úspěchu: doskoky, minimum ztrát a zastavené brejky soupeře. Bude to platit i teď?
Určitě ano. Hráčky, které má Salamanca, jsou vyloženě brejkové. Jsou na tento styl zvyklé a mají hodně dobrých hráček na doskoku. K tomu bych navíc vypíchla ještě jeden faktor, kterým bude úspěšnost střelby. Ta byla především z naší strany v prvním utkání dost mizerná.

Ke zvýšení úspěšnosti by mohla pomoci třeba střelkyně Eva Vítečková, která zápas ve Španělsku vynechala. Bude hrát?
Určitě nebude.

Ze zdravotních důvodů?
V sobotu se důvod oficiálně dozvíte.

Ještě jedna otázka k Salamance. Myslíte si, že soupeřky budou nalomené po domácí prohře?
Řekla bych, že ne. Určitě budou chtít dokázat, že první zápas se jim nepodařil podle představ, a budou ho chtít napravit. Mají poslední šanci a určitě budou bojovat do poslední vteřiny.Najdete na iDNES.czmobilní verze