Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlaté starosti USK. Udrží hvězdy? Neskončí jako brněnský rival?

FAMÓZNÍ VÝKON. Jedinečné utkání sehrála Danielle Robinsonová. Finále Euroligy ovládl tým USK. | foto: AP

14 2015
Roky snění se zhmotnily. Nejsmělejší přání byla splněna. „Šestnáct let jsem jezdil na všechna Final Four Euroligy a představoval si, že by se to jednou mohlo povést,“ říkal Marek Kučera, manažer basketbalistek USK Praha. Pevně svíral zlatou medaili: „Kdybych ji nedržel v ruce, pořád tomu nevěřím.“

Zlatý víkend učinil z USK nejlepší tým Evropy, znovu ozářil český ženský basketbal a už v dubnu naznačil, kdo může vyhrát hlasování o Kolektiv roku; klubům napříč sporty se tohle bude složitě vyrovnávat.

Ale na vrcholu také - jak je dobře známo - nejvíce fouká.

Je symbolické, že USK navázalo na předchozí euroligový triumf Brňanek z roku 2006 nyní, kdy se Brno potácí na úrovni, která je nehodná jeho historie. Právě výhra v ­Eurolize tam odstartovala pozvolný pád. „Teď samozřejmě řeknu, že nám tohle nehrozí. Věřím, že ne,“ uvádí Kučera: „Chceme v Eurolize dál působit jako štika. Nikdy nebudeme patřit mezi ty, co budou soutěži finančně vévodit.“

Peníze navíc nejsou všechno.

Všechny tři soupeřky USK ve Final Four patří mezi basketbalové kolosy hlavně co do ekonomické síly. „Jekatěrinburg je jasně nejbohatší tým. Fenerbahce a Kursk jsou na tom podobně na druhém a třetím místě,“ říká Kučera.

Ani pražský klub se v celoevropském měřítku nemusí za svůj rozpočet stydět, přesto se pohybuje v jiných sférách než toto trio. Jeho výdaje na sezonu činí asi 40 milionů korun. Když se třeba USK loni stěhovalo z Folimanky do krásně zrekonstruované haly Královka na Letné, dostaly hráčky i nové byty, aby to sem měly na tréninky blíže.

Fotogalerie

„USK se o nás stará nadmíru hezky a solidně. Pokud je to v možnostech klubu, není problém s tím, že by pro hráčku něco neudělal,“ líčí kapitánka Ilona Burgrová.

Další věcí je prostá geografická výhoda. Od roku 2005 hrály finále Euroligy zástupkyně pouhých čtyř zemí - Česka, Španělska, Ruska a Turecka. Nejvíce peněz je v posledních dvou, v Rusku především.

„Je dar, že jsme v Praze, která má své kouzlo,“ říká trenérka Natália Hejková. „Naše cizinky nemají na krku míč, ale hlavu - a Praha jim nabízí hodně možností. Mohou jít do divadla, na výstavu, na koncert.“

Což je pro mnohé daleko sympatičtější představa než zima a kolísavý rubl v Rusku, věčné dopravní zácpy v ­Istanbulu či nejistě se vyvíjející španělská ekonomika, jež přinesla krach jiného basketbalového kolosu - Valencie.

To vše jsou faktory, díky nimž klub dotovaný miliardářem Ivanem Zachem může a chce nadále hrát ve špičce. I příští sezonu?

„Snažíme se, aby se tým udržel celý,“ věří manažer Kučera: „Byl bych hrozně rád, kdyby nám titul z ­Euroligy pomohl se sponzory, ale zaručit to nemůžu. Český trh s reklamními partnery je složitý a sportů, které si na peníze od nich chtějí sáhnout, je hrozně moc.“

USK by tedy neměl potkat strmý sešup, ovšem zároveň platí, že zopakovat zlatou neděli si vyžaduje speciální souhru okolností.

Také v příštím roce bude mít veleúspěšnou trenérku Natálii Hejkovou, jejíž bilance pěti finále a v nich pěti výher je až magická. Kádr je hodně silný, plný osobností.

Ovšem nyní pomohlo i to, že nikdo další neprojevil zájem o organizaci Final Four. „To je v Česku taková naše rarita - když se hraje doma, vždycky se vyhraje,“ soudí Jana Veselá, opora šampionek. K tomu se Jekatěrinburgu zranila jeho největší hvězda Taurasiová...

Podobné detaily však patří ke každé zlaté story. Teď jde o to, aby si jednou třeba mohli v USK oslavy zopakovat.Najdete na iDNES.czmobilní verze