Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


USADA: Špičkoví američtí atleti dopují

17 2003
Washington - Atletikou ve Spojených státech otřásá dopingový skandál. Podle Americké antidopingové agentury USADA jsou do něj zapleteni špičkoví sportovci, jejich trenéři i lékaři. Ve vzorcích moči velkého počtu atletů byl totiž objeven ve sportu dosud neznámý anabolický steroid tetrahydrogestrinon (THG). "Vypadá to na úmyslný doping toho nejšpinavějšího rázu," citovala ředitele USADA Terryho Maddena německá agentura SID.

Jména nebyla zveřejněna, přistižení atleti, trenéři a americký atletický svaz byli informováni o pozitivních zkouškách A.

"To celé už nesnese srovnání s pozitivními výsledky testů v důsledku požití neoznačených potravinových doplňků. Tady máme co do činění s komplotem, na kterém se podílejí lékaři, trenéři a sportovci," uvedl Madden.

Podle USADA nemohla dosavadní metodika kontroly moči THG zjistit. Laboratoř v Los Angeles, jež vlastní akreditaci Mezinárodního olympijského výboru, však nyní způsob objevila.

Analýzu provedl Don Catlin, profesor univerzity UCLA v Los Angeles.

O DŘÍVĚJŠÍCH PŘÍPADECH DOPINGU V ATLETICE ČTĚTE ZDE

Přehled hromadných dopingových skandálů od počátku 90. let:

Srpen 1993 - Ani jeden z kvarteta nigerijské sprinterské štafety Olapade Adeniken, Chidi Imoh, Osmond a Davidson Ezinwaovi spolu s Oluyemi Kayodem neprošli kontrolními antidopingovými testy na domácím šampionátu v Lagosu.

září 1993 - Jedenáct čínských atletů mělo pozitivní dopingový nález při národních hrách v Pekingu. Podle agenturního prohlášení nebyla mezi provinilci ani jedna z mistryň světa a světových rekordmanek. V roce 1993 byly zakázané podpůrné prostředky prokázány u 24 čínských atletů, o rok později dokonce u 31.

Červenec 1998 - Dopingová aféra otřásla cyklistickou Tour de France poté, co ředitel stáje Festina Bruno Roussel přiznal, že v ní byly užívány nedovolené prostředky. Festina byla vyloučena ze závodu, devět jezdců bylo zatčeno. Užívání zakázaných anabolických steroidů později přiznali i největší hvězdy stáje Richard Virenque, Laurent Brochard a Armin Meier. Aféra se táhla až do konce roku 2000, kdy ji uzavřel soud, jenž poslal Roussela na rok za mříže.

Listopad 1998 - Podle vyjádření soudu v Remeši mělo všech devět jezdců nizozemské cyklistické stáje TVM včetně jejího lídra Jeroma Blijlevense pozitivní dopingový nález: čtyři závodníci užili hormon EPO, třem našli doktoři v krvi amfetaminy a jeden před závodem kouřil marihuanu.

Únor 2001 - Na světovém šampionátu v klasickém lyžování v Lahti uvízla v dopingové síti šestice domácích reprezentantů. Pozitivní test na látku zvanou Plasma-expander HES měli například Virpi Kuitunenová, Jari Isometsä či Mika Myllylä. Finové museli vrátit všechny získané medaile, na kterých se podílel někdo z přistižených.

Jaro 2001 - Na anabolické steroidy bylo v Itálii pozitivně testováno hned devět fotbalistů včetně Nizozemce Edgara Davidse a Fernanda Couta z Portugalska. Davids dostal původně za nález nandrolonu pět měsíců, Couto dokonce deset. Odvolací komise Italského fotbalového svazu jim však později zkrátila trest na čtyři měsíce. Obdobně dopadl i Nizozemec ve službách španělské Barcelony Frank de Boer.

Září 2001 - Na cyklistické Tour de France mělo pozitivní dopingový nález 44 ze 128 cyklistů, kteří se kontrole podrobili. Podle představitelů Francouzského antidopingového výboru se v jediném případě jednalo o hormon erythropoietin (EPO), další látky závodníci užili ze zdravotních důvodů a museli tudíž předložit osvědčení o souhlasu s jejich použitím.

Únor 2002 - Na zimní olympiádě v Salt Lake City byla při největším dopingovém skandálu v dějinách ZOH odhalena šestice hříšníků, z nichž nejznámějšími byli medailisté v běhu na lyžích Španěl Johann Mühlegg a Rusky Larissa Lazutinová s Olgou Danilovovou. Lazutinová přišla kvůli užití darbepoetinu o všechny medaile, Mühlegg musel kvůli stejnému prohřešku vrátit zlato z běhu na 50 km. Všichni navíc museli Hry předčasně opustit. Skandál Lazutinové přesáhl hranice sportu a táhl se ještě přes rok.

 

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze