Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Americký basketbal řeší nezvyklý rébus: kdo ho na MS dostane

Americký basketbal - ilustrační foto | foto: FIBA

6 2017
Bude to možná největší výzva, před jakou američtí basketbalisté v tomto tisíciletí stáli. Reprezentanty dominantní mocnosti čeká úkol vybojovat si světový šampionát 2019 v Číně. Milionáři tentokrát nepomohou, zabojovat musejí „bezejmenní“.

Nový kvalifikační systém přinese reprezentační přestávky v průběhu sezony. Pro řadu národních výběrů to znamená nepřítomnost některých hvězd.

Jenže Američané nebudou moci nasadit žádného reprezentanta z posledních let. A zapomenout mohou ještě na dalších zhruba 300 elitních jmen.

NBA se kvůli kvalifikaci nezastaví a zatím to vypadá, že také Euroliga se k přestávce přesvědčit nenechá.

Co tím? Americký basketbal má několik možností. Pauzy určené pro srazy národních týmů bude na rozdíl od NBA ctít farmářská G-League. Nastoupit budou moci hráči ze univerzit a z evropských i asijských soutěží v čele s tou čínskou.

Američtí juniorští reprezentanti poslouchají hymnu.
Americký mládežnický reprezentant Hamidou Diallo, jeden z mnoha výtečných...

Vybudovat tým z veliké nabídky jmen dostal za úkol Jeff Van Gundy. Někdejší trenér NBA a dnes přední televizní analytik dočasně zastoupí Gregga Popoviche, jenž má povinnosti u San Antonia Spurs.

Jeff Van Gundy v NBA několik let vedl New York a Houston, na kontě má celkem 748 zápasů, z toho 430 vítězných. S Knicks byl ve finále ligy v roce 1999. V posledních letech pracoval pro televizi, za mikrofonem nechyběl u posledních jedenácti finálových sérií NBA.

K ruce mu budou Ty Ellis, který dlouhá léta trénoval celky z nižších zámořských profilig a dnes působí u Northern Arizona Suns, farmy Phoenixu, a Mo McHone, jenž je někdejším hlavním koučem San Antonia a v minulosti vedl výběry USA pro Panamerické hry či americké šampionáty.

A Popoviche, který po loňském triumfu Američanů v Riu převzal pravomoci hlavního kouče po Miku Krzyzewském, čeká premiéra až před samotným šampionátem 2019 v Číně. Samozřejmě za předpokladu, že obhájci na turnaj postoupí.

Možná, že to bude boj, ale mělo by se jim to podařit.

I přes absenci slavných postav je pokladnice amerických talentů přebohatá a ve prospěch úspěchu jakékoli sestavy USA hovoří i rozšíření světového šampionátu z 24 na 32 týmů. Obě Ameriky obsadí celkem sedm pozic, zápolit o ně od letošního listopadu bude celkem 16 výběrů.

V základní skupině budou hrát Američané systémem doma-venku s týmy Portorika, Mexika a Kuby. Dál projdou tři nejlepší, vzájemné zápasy postupujících se započítávají do druhé kvalifikační fáze.

Jeff Van Gundy byl jmenován trenérem výběru USA pro mistrovství Ameriky a...

Jeff Van Gundy byl jmenován trenérem výběru USA pro mistrovství Ameriky a kvalifikaci světového šampionátu.

Coby ostrá zkouška i příležitost složit nový tým poslouží Van Gundymu a spol. kontinentální šampionát nazvaný FIBA AmeriCup, který se bude hrát od 25. srpna do 3. září v Uruguayi a Argentině.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze