Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


US Open jako přehlídka promarněných šancí. A tomu mají diváci tleskat?

Rjo Išikawa, US Open 2010. | foto: AP

23 2010
Letošní 110. ročník US Open opět ukázal, že tento major se právem pyšní titulem nejobtížnější turnaj na světě. Otázkou však zůstává, jestli je to turnaj, na který se "dá dívat". Vždyť kdo se s radostí dívá na trápení a těžkosti předních golfových profesionálů?

Diváci právem očekávali dramatickou podívanou, ve které měly rozhodovat skvělé rány a mimořádné výkony. Spíš se dočkali průměrného představení, v němž hlavní roli hrály výrazy bogey, double bogey a mnohdy i horší.

Graeme McDowell tak nějak přetrpěl finálové kolo, a proto si připsal vítězství. Ovšem šanci na zisk prestižní trofeje měli i ostatní – Ernie Els, Tiger Woods či Phil Mickelson. Favorité těsně naskládaní za vedoucí dvojicí, to byla předehra k finálovému dějství letošního US Open na Pebble Beach Golf Links.

Tiger Woods, US Open 2010.

Záchranná rána Tigera Woodse.

Zůstalo u předehry, na operu nedošlo. O majorech se říká, že se vyhrávají nebo prohrávají až v neděli na druhé devítce. V tomto ohledu letošní major vlastně prohráli všichni: McDowell 39 ran, Grégory Havret 38, Els 40, Mickelson 39 a Woods 37 (seřazeni podle konečného pořadí).

Velká část Elsova komentáře na jeho webové stránce k US Open vyznívá jako omluva a obsahuje spoustu toho, co zkušený hráč měl a chtěl, ale neudělal. V podobném duchu mluvil Mickelson, než svou řeč zakončil: "Bylo to těžké. Byl to těžký den na golfovém hřišti."

Dustin Johnson, US Open 2010.

Největší nešťastník US Open Dustin Johnson - finálové kolo za +11.

Všechny v tom těžkém dni předčil Dustin Johnson. Po výtečném sobotním výsledku naprosto vyhořel. Jeho náskok tří ran byl smazán hned po druhé jamce a na hřišti, kde již dvakrát vyhrál, se trápil až do konce. Jeho hra byla provázena chybami, mentálními i technickými, které šokovaly diváky na hřišti i u televizních obrazovek.

Na posledním greenu ještě "vyrobil" trojputt, kterým potěšil Alexe Čejku. Díky tomu totiž zůstal společně s německým hráčem na děleném osmém místě, což oběma zaručilo start na US Masters v následujícím roce.

Vijay Singh, US Open 2010.Ernie Els, US Open 2010.

Vijay Singh a Ernie Els

Edoardo Molinari, US Open 2010.Dustin Johnson, US Open 2010.

Edoardo Molinari a Dustin Johnson

Rjo Išikawa, US Open 2010.Rafael Cabrera-Bello, US Open 2010.

Rjo Išikawa a Rafael Cabrera-Bello

Možná by si USGA měla vzít ponaučení právě od pořadatelů prvního majoru sezony. Ti v minulém roce vyhlásili předsevzetí "vrátit bouře nadšení na Augusta National". A fanoušci jim za to byli vděční, i když to zdaleka neznamenalo výrazné zjednodušení hřiště či podmínek pro nejlepší profesionály.

Na Pebble Beach v posledním kole, ale často i předtím, diváci mnoho důvodů k radosti neměli. Pokud by ovšem aplaudovali bogey a double bogey, zakřičeli by si dostatečně. Ale to se v golfu nedělá.

Phil Mickelson, US Open 2010.

Phil Mickelson, US Open 2010.







Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze