Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Únik přinesl Dekkerovi další vavřín

11 2000
R e v e l - Již druhou etapu letošní Tour de France vyhrál nizozemský cyklista Erik Dekker, který byl nejrychlejší na cestě z Begneres-de-Bigore do Revelu. Nejaktivnější jezdec letošního ročníku dotáhl do vítězného konce svůj druhý únik, když spolu s Kolumbijcem Santiagem Boterou se odtrhl odhlavního pole již na 14. kilometru. Vedení v závodu a žlutý trikot si před dnem volna udržel Američan Lance Armstrong.Jediný český zástupce Pavel Padrnos dosáhl letošního maxima a skončil na 49. příčce, celkově mu patří 100. místo.

Na účastníky Tour de France čekala mírně kopcovitá etapa, na níž scházely horské prémie nejvyšší kategorie, které dokonale prověřily peloton při pondělní pyrenejské etapě do Lourdes-Hautacamu. Cestu k  trati si našel i francouzský premiér Lionel Jospin, jenž spolu ostatními diváky mohl sledovat další z dlouhých úniků letošního ročníku. Už na 14. kilometru se od hlavního pole utrhli Kolumbijec Santiago Botero (už jediný zástupce cyklistické velmoci na letošní Tour) a Nizozemec Erik Dekker a jejich náskok se postupem času vyšplhal až na téměř 15 minut.

Na 114. kilometru si mohl symbolickou oslavu dopřát Dekker, neboť se letos jednalo už o jeho čtvrtý únik, který vydržel aspoň 100 kilometrů. Nizozemec si takto odvážně počínal ve druhé, páté a také osmé etapě, která nakonec skončila jeho vítězstvím. Přesto měl lepší pozici Botero, jenž ze 45. místa ztrácel na vedoucího Američana Armstronga 17 minut a 40 sekund, zatímco Dekker zaostával o 26 minut a 17 sekund.

Na čele pelotonu se dlouho dobu drželi jezdci ze stáje US Postal, kteří taktickou jízdou ochraňovali Armstrongův žlutý trikot, takže dva uprchlíci si v klidu dál pokračovali v sólové jízdě. I 30 kilometrů před cílem měli stále třináctiminutový náskok a vše nasvědčovalo tomu, že si to v závěru rozdají o etapový vavřín. Snížit jejich náskok se ještě pokusil ředitel stáje Banesto, který dal svým svěřencům příkaz, aby začali jezdit aktivněji a pobídli peloton ke stíhání uprachlíků. Dobře si spočítal, že Botero může v celkové klasifikaci ohrozit Zülleho a Jimeneze.

V závěru vedoucí cyklisté již nepracovali na zvýšení náskoku a taktizovali před závěrečným spurtem. V něm si počínal lépe Dekker a získal letos již druhý vavřín. Smutný nemusel být ovšem ani Botero, neboť si v celkové klasifikaci polepšil na 30. místo.

Před dnem volna, kdy se bude peloton stěhovat do Avignonu, si nadále žlutý trikot udržuje americký cyklista a obhájce loňského prvenství Lance Armstrong. Jediný český zástupce Pavel Padrnos dosáhl v 11. etapě letošního maxima a skončil na 49. příčce, celkově mu patří 100. místo.


11. etapa (218,5 km): 1. Dekker (Niz.) 5:05:47 hod., 2. Botero (Kol.) stejný čas, 3. Verbrugghe (Bel.), 4. Millar (Skot.), 5. Mancebo (Šp.), 6. Vinokurov (Kaz.), 7. Etxebarria (Šp.), 8. Aerts  (Bel.), 9. Bartoli (It.) všichni -4:51 min., 10. Zabel (Něm.),... 50. Padrnos (ČR) oba -5:05.
Průběžné pořadí: 1. Armstrong (USA) 44:35:22, 2. Ullrich (Něm.) -4:14 min., 3. Moreau (Fr.) -5:10, 4. Wauters (Bel.) -5:18, 5. Luttenberger (Rak.) -5:21, 6. Beloki -5:23, 7. Beltran -5:44, 8. Otxoa -6:13, 9. Jimenez -6:21, 10. Casero (všichni Šp.) -6:55, ...100. Padrnos -40:48.

Cyklisté při 11. etapě Tour de France míjejí starobylý kostel v Loures-Barousse

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze