Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Uncajtík míří na světový šampionát, chce si ho hlavně užít

ilustrační foto | foto: Šárka Kasalová

2 2010
Čtyřnásobný mistr republiky ve sjezdu na divoké vodě Lukáš Uncajtík se pokusí na mistrovství světa ve španělském Sortu rozšířit svou medailovou sbírku.

Jak dlouho už jezdíte divokou vodu?
Začínal jsem ve čtrnácti letech, tudíž letos je to už dvanáct let, co se sjezdu na divoké vodě věnuji.

Jaký výsledek považujete za svůj největší úspěch?
Těch úspěchů jsem nasbíral již několik a je těžké nějaké vybírat. Ale určitě bych mezi ně řadil bronzovou medaili z mistrovství Evropy 2005 ve Francii, čtvrté místo o rok později na MS a loňské třetí a čtvrté místo na ME v deblu.

Čeho byste chtěl ve své kariéře dosáhnout? Jsou to cennější kovy na evropských a světových šampionátech?
Abych pravdu řekl, od vysokých ambicí jsem musel upustit. Na sport už nemám tolik času jako dřív. Chci se jím hlavně bavit. Podnikám ve finančním sektoru, což mě časově značně vytěžuje.

Vy jste dlouhá léta jezdil v singlkanoi, relativně nedávno jste přesedlal do debla. Kde vzešel ten impuls, že jste začal jezdit ve dvojici?
Vzešlo to z popudu mého bývalého parťáka Marka Rygela. Zkusili jsme debla a šlo nám to, měli jsme dobré výsledky. Bohužel po vítězství na závodě SP na řece Ouse v Tasmánii se naše cesty rozešly. Později jsme se potkali s Davidem Lysickým z Olomouce, který rovněž přišel o parťáka. Slovo dalo slovo a začali jsme jezdit spolu. Náš cíl byl kvalifikovat se na letošní MS a to se nám podařilo.

Vy jste nebyl spolu s ostatními kolegy na nedávném soustředění v dějišti mistrovství, znáte tamní řeky?
Já tam byl loni na závodech, takže vím, do čeho jdeme. Rovněž jsem informován od kolegů, jaké podmínky tam jsou v současnosti. Dobré zprávy jsou, že od jejich návratu voda ještě stoupla. Bude tak divočejší, což je pro atraktivitu závodu velkým přínosem. Projeví se to v delších závodech, na sprintu to takový rozdíl nebude.

S jakými ambicemi odjíždíte do španělského Sortu?
Jak už jsem říkal, prácemi nedovoluje vkládat do tréninku tolik energie a času jako dřív. Proto jsou moje skromnější. S Davidem bychom byli spokojeni, kdybychom se umístili do osmého místa. Kdybychom skončili například pátí, budeme nadmíru spokojeni.

Loni jste zvítězil v anketě o nejlepšího sportovce Pardubického kraje. Jak si této trofeje ceníte?
Samozřejmě mi to udělalo radost, ale větší důraz dávám na výsledky v závodech. Je to jen anketa, navíc jednotlivé sporty se dají jen obtížně srovnávat.

lukáš uncajtík

Největší úspěchy:

2002 - 1. místo na MS juniorů, C1

2005 - 3. místo na ME, C1

2006 - 4. místo na MS v Karlových Varech kat. C1, 2. místo v hlídkách

2007 - 6. místo v individuálním závodě na ME, 3. a 4. místo v hlídkách

2008 - 8. místo na MS v kat. C1, v hlídkách 2x 2. místo

2009 - 3. a 4. místo v kat. C2, v hlídkách 2x 1. místo.

Vlastní čtyři tituly mistra ČRNajdete na iDNES.czmobilní verze