Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Unavená, utrápená, hledá slavná běžkyně východisko

18 2000
O b e r g o m s , Z a d o v - Všichni si toho všimli a nečekaná událost odezněla i v titulcích denního tisku: Kocumová poprvé porazila Neumannovou! Kocumová před Neumannovou! Neumannová má doma soupeřku "Tak tohle by mě trápilo až na posledním místě," reaguje Kateřina Neumannová na nečekané nadělení. "Zuzana byla prostě jedna z těch, které mě dosud nikdy neporazily."
 Ve švýcarském Obergomsu dobíhá Neumannová při závodě Světového poháru na pět kilometrů volným stylem na dvacátém místě s minutovým odstupem na vítězku, Kocumová finišuje jako devatenáctá, je o 1,8 vteřiny rychlejší než její proslulá krajanka.
Pohled na cílovou rovinku prozrazuje mnohé: je unavená, bez šťávy, pohyby těžké, jakoby zpomalené. Je to vzácný posmutnělý pohled, takhle finišovat, to není v programu závodnice proslulé bojovností.
"Se mnou je to tragédie. Ráno vstanu a už po cestě na trénink jsem malátná," vyznává se Neumannová.
Závod, její oblíbená pětka, kdy z ní život obvykle tryská, je pro ni martyriem.
"Hned od startu jsem se trápila a na posledních dvou kilometrech si už na nic nepamatuji. To už není boj se soupeřkami, ale samé se sebou." "Překvapilo mě, jak byla Katka unavená, chyběla jí dynamika," snadno vypozoroval trenér Stanislav Frühauf.
Neumannová přijela do Obergomsu šest dní před závodem. Chtěla v klidu potrénovat, navodit pohodu duše. To se nepodařilo.
"Podle toho, jak jsem se bídně cítila, jsme se Standou nevěděli, co dělat, zda trénovat, či odpočívat." Neumannová není zcela zdráva. Trápí ji potíže s Achillovou šlachou a viróza, která ji zachvátila po návratu z Ruska, zřejmě dosud hubí její síly.
"Z léta nemám potřebný fond," myslí si běžkyně. "A úpon levé achilovky mě stále bolí, i při bruslení. Hrozím se toho do budoucna." Trenér Frühauf je rád, že svízele zastihly běžkyni v přestupovém roce bez mistrovství světa. "Chtěli jsme se udržet ve světové špičce, pak v Rusku přišla nemoc a Katka spadla do průměrnosti." Co teď? Sezona zdaleka neskončila, v dohledu je severské turné Světového poháru se závody ve Falunu, Stockholmu a Lahti.
"V žádném případě nepojedu do Falunu, desítku bych nebyla schopna absolvovat," plánuje běžkyně. Po noční jízdě autem ze Švýcarska se už zase probudila ve svém milovaném šumavském koutě na Zadově. A jak ráno uvažuje, cítí, že s pochybami, které v ní hlodají, skončit sezonu nemůže.
"Zkusím se připravit ještě alespoň na jeden závod Světového poháru, nejspíš na Lahti." Trenér je opatrný. Všechno se musí ještě pořádně rozvážit.
"Hlavně teď budeme pěstovat zdraví, takže pouze údržba, žádné silové tréninky. A na jaře musí doléčit zranění," říká. "Život jde dál, tohle není tragédie."
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze