Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Únava zaskočila Movsesjana v nepravou dobu

15 2000
Nedostatek kvalitních turnajů v minulých letech vystřídal v letošní sezoně u Sergeje Movsesjana opačný extrém. Jeho program byl natolik náročný, že mu sebral mnoho sil před vrcholem roku, mistrovstvím světa v indickém Dillí. Zatímco vloni na světovém šampionátu v Las Vegas zazářil pardubický šachista postupem do čtvrtfinále, letos vypadl už ve třetím kole. Vloni však bylo mistrovství jednoznačně jeho vrcholem. "Byl to jediný dobrý turnaj, který jsem hrál. Mohl jsem se na něj stoprocentně soustředit," tvrdí Movsesjan.

Letos už byla situace jiná. Česká šachová jednička si udělala ve světě dobré jméno a organizátoři špičkových turnajů ho přestali přehlížet. Absolvoval tak několik soutěží srovnatelných svou kvalitou s mistrovstvím světa. "Šampionát byl najednou jedním z mnoha turnajů. Samozřejmě však svou důležitostí patřil na první místo," potvrdil Movsesjan.

Světový pohár v Číně, uzavřené turnaje v Sarajevu a Polanici Zdroji, Evropský pohár družstev, šachová olympiáda a ligové soutěže v několika zemích - to byl jeho letošní program. Na odpočinek najednou nebyl čas a důsledek na sebe nenechal dlouho čekat. "Neměl jsem dostatek energie. Vloni jsem hrál uvolněně, ale letos hodně špatně," vrací se šachista ke svým výkonům v Dillí.

Najednou pro něho nebyl jednoduchý už postup ze druhého kola, do něhož byl díky svému postavení na pětadvacátém místě světového žebříčku nasazen. Přestože byl v souboji s Moldavanem Iordachescem favoritem, zápas se protáhl na tři dny a rozhodnout musel až tiebreak. Vstup do turnaje se však Movsesjanovi povedl a první partii rychle vyhrál. "Bylo to vůbec nejrychlejší vítězství druhého kola," poznamenal.

Odveta mu však už naznačila, že jeho forma tentokrát není nejlepší. Začal dělat chyby. "Na chvíli jsem vypnul a zahrál jiný tah. Pak jsem ještě něco přehlédl a prakticky bez odporu jsem prohrál," prozradil Movsesjan. V tiebreaku sice potvrdil roli favorita, ale ... "Každý tiebreak je psychicky náročný. Je to ztráta energie," tvrdí.

Pardubický šachista však nebyl jediným z hráčů absolutní světové špičky, kdo se v Dillí trápil. Řada aspirantů na přední příčky opustila turnaj hned v úvodu. Byla mezi nimi i světová osmička Ukrajinec Ivančuk, s nímž se měl podle papírových předpokladů Movsesjan utkat ve třetím kole. "Byl jsem překvapen a dost nepříjemně. O Ivančukovi je známé, že se vždy snaží dokázat svou převahu. Pak však neunese napětí a je schopen prohrát s kýkoliv," říká Movsesjan.

Místo Ukrajince tak proti němu usedl k šachovnici zkušený Estonec Ehlvest. Česká jednička z toho moc radosti neměla. "Umí zahrát mnoho variant zahájení," poznamenal Movsesjan. O nevyzpytatelnosti soupeře se hned vzápětí přesvědčil na vlastní kůži. Obě úvodní partie měly rychlý, ale především hodně zvláštní průběh. "V první jsem se hned v úvodu dostal do nepříjemné pozice. On mi najednou nabídl remízu. Do teď nevím proč," kroutí nechápavě hlavou Movsesjan.

V odvetě zase rázem ztratil výhodu bílých, když ho Ehlvest překvapil novinkou v zahájení. A opět mu nabídl remízu, kterou český šachist a přijal. Následný tiebreak se Movsesjanovi nepovedl. Znovu chyboval a se světovým šampionátem se rozloučil.

"Vzhledem k předvedené hře nejsem se svým výsledkem nespokojen. Třetí kolo nakonec není špatné. Vždyť jsem mohl vypadnout už dříve, protože jsem hrál špatně," prohlásil Movsesjan. "Nedělám z toho však tragédii, protože jsem jinak odehrál velmi dobrý rok. Po letošní zkušenosti však budu svůj program v příští sezoně trošku korigovat," uzavřel pardubický šachista.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze