Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřela Milena Vecková, vážená režisérka hry s jedenácti medailemi

Milena Vecková (ve spodní řadě druhá zleva) v 60. letech coby členka československé basketbalové reprezentace | foto: Repro Stadion

3 2018
Ve věku 85 let zemřela někdejší basketbalová a házenkářská reprezentantka Milena Vecková, rozená Blahoutová. Přirozená vůdkyně jedné z nejúspěšnějších basketbalových generací byla roku 2005 uvedena do Síně slávy ČBF.

Bývalá rozehrávačka basketbalistek Sparty Praha získala v 50. a 60. letech s Československem deset medailí z mistrovství světa a Evropy, z toho čtyři stříbrné.

Odvezla si stříbro ze světového šampionátu v roce 1964 a bronzy v letech 1957 a 1959, na kontinentálních mistrovstvích přispěla k druhým místům v letech 1952, 1954 a 1962. Se Spartou získala za 17 sezon sedm národních titulů.

V letech 1951 až 1964, kdy po československých basketbalistkách šílely stejně početné davy jako po hokejistech či fotbalistech, byla Vecková nenahraditelnou reprezentační rozehrávačkou.

Za národní celek odehrála 206 utkání. Pouze 164 centimetrů vysokou hráčku respektovali i trenéři natolik, že si jako jediná směla říct o time out, když se hra nevyvíjela podle jejích představ.

„Na hřišti byla hvězdou, mimo něj skromnou a spolehlivou členkou týmu. Když skončila v reprezentaci, seděla u zapisovatelského stolku a psala zápisy o utkání,“ píší o ní Jakub Bažant a Jiří Závozda v knize Nebáli se své odvahy.

Vecková byla také elitní československou házenkářkou, v roce 1962 členkou bronzového týmu z mistrovství světa.

Podle informací České basketbalové federace zesnula Milena Vecková-Blahoutová v úterý 1. května v Německu, kde žila.

Autoři: ,


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze