Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tisícimílaři právě křižují Královehradecký kraj. Pokloňte se extrému

Účastníci závodu Craft 1000 Miles Adventure se musí vypořádávat s různými nástrahami přírody. Výjimkou není ani brodění řekou. | foto: www.1000miles.cz

3 2014
Přívěskem „extrémní“ se chlubí kdejaký turistický pochod, závod na kolech či opičí dráha pro mariňáky začátečníky. Všechny se však stydí před podnikem a hlavně opravdovými drsňáky, kteří právě křižují Krkonoše, Adršpach, Broumovské a Polické stěny, Orlické hory a přes Jeseníky míří dál na východ.

Čelo extrémního ultramaratonu „na druhou“ Craft 1000 Miles Adventure se právě nachází v Královehradeckém kraji, další účastníci se však budou regionem trousit ještě několik dní. Start byl v neděli z nejzápadnějšího místa Čech a cíl je až na nejvýchodnějším výspu Slovenska. Trasa vede přes hory, řeky a lesy - na kole, koloběžce nebo klidně i pěšky.

Parametry tratě berou dech: délka 1 600 kilometrů, převýšení 40 kilometrů. I díky těmto číslům nemá ultramaraton v Evropě obdoby. O jeho náročnosti svědčí rovněž rolnička, kterou všichni závodníci vyfasovali na startu jako prevenci proti medvědům.

„Stanoven je pouze start a cíl a trasa přírodou, kterou musí závodníci dodržet. Kdy a kde spí, kdy jedou, co jedí, je jen na nich. Cílená podpora je zakázána,“ upozorňují pořadatelé.

Letošní trasa povede přes téměř všechna příhraniční pohoří České republiky - včetně Krkonoš a Orlických hor v Královéhradeckém kraji - a potáhne se přes celé Slovensko. Cíl je v obci Nová Sedlica ležící až u hranic s Ukrajinou.

1000 Miles Adventure

  • Extrémní ultramaraton na 1 600 kilometrů vedoucí ze západu Čech přes severní pohraniční hory až na východ Slovenska.
  • Zúčastnit se ho mohou cyklisté, koloběžkáři, běžci i chodci.
  • Zakladatelem závodu je jablonecký cyklista a dobrodruh Jan Kopka.
  • Start byl v neděli v Hranicích u Aše, cíl bude ve slovenské Nové Sedlici u hranic s Ukrajinou.
  • Nejrychlejší cyklisté obvykle zvládnou trasu do 10 dnů.
  • Více na www.1000miles.cz.

Zakladatelem závodu je jablonecký biker a dobrodruh Jan Kopka. Závodní cyklistiku provozuje už třicet let, v posledních deseti jezdí ultramaratony všude možně po světě - od tropů až po mrazivou Aljašku. Tyto závody jsou převážně nonstop na velice dlouhou vzdálenost bez zabezpečení a účastníci musí přežít s tím, s čím přijdou na start.

A právě zkušenosti z těchto akcí vnukly Kopkovi myšlenku uspořádat podobný závod i ve středu Evropy. Závod Craft 1000 Miles Adventure poprvé odstartoval 3. července 2011 a zúčastnilo se ho 89 závodníků ze tří států.

I letos Kopka se svým organizačním týmem vymyslel trasu tak, aby byla co nejatraktivnější a zároveň co nejdrsnější. Závodníci se mohou těšit na krásnou krajinu, ale i na všemožné nástrahy, které skýtá příroda. Proč se jede přes Čechy i Slovensko? „Narodil jsem se ještě v Československu a srdcem jsem stále Čechoslovák. Věřím, že společné zážitky nás aspoň na chvíli zase spojí,“ říká Jan Kopka.

Letošní ročník přilákal 120 zájemců, nejen bikerů, ale i chodců a koloběžkářů. Podle pořadatelů je 1000 Miles Adventure závodem, ve kterém jde o jediné: Vyhrát boj nad svou hlavou a i přes bolest dojet do cíle.

Závodníci jsou odkázáni jen na minimum věcí, které vezou na kole. Po trase jsou rozmístěny tři záchytné body, takzvané checkpointy, kde se zapisuje čas průjezdu, poskytuje malé občerstvení a závodníci si zde vyzvedávají připravené balíčky se zásobami. Je zakázána jakákoliv cílená podpora zvenčí. Účastníci mají k dispozici GPS s nahranou trasou, kterou musí dodržet. Výjimkou jsou chodci, kterým stačí projít 22 záchytnými body, zbytek trasy si volí podle svého uvážení.

„Nezapomenutelné je to, že schránka tvého těla dostane šíleně zabrat, ale tím, že z těla vypotíš úplně všechno včetně myšlenek, které tě trápí, tak si dokážeš věci utříbit,“ říká jeden z letošních cyklistických favoritů Štěpán Stránský z Prahy, který se ve středu držel na druhém místě v asi desetikilometrovém závěsu za Martinem Vítem ze západočeské obce Šťáhlavy.

Závod Craft 1000 Miles Adventure je možno sledovat v přímém přenosu na internetových stránkách www.1000miles.cz.Najdete na iDNES.czmobilní verze