Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ullrich se lepší. Trénuje na Tour?

Jan Ullrich - Německý cyklista Jan Ullrich při závodu Giro d´Italia. | foto: Stefano RellandiniReuters

22 2006
Aosta, Praha - Německý císař Jan Ullrich sbírá v italských horách síly pro francouzskou Tour. Giru d’Italia sice vládne Ivan "Hrozný" Basso, ale vítězí i Ullrich. Ten famózně ovládl čtvrteční časovku. "Nejdůležitější je být ve formě prvního července na štrasburském startu," říká pořád Ullrich.

Teprve Tour totiž určí skutečného cyklistického krále na trůnu, který uvolnil nepřekonatelný americký cyklista Armstrong.

Po Giru bude mít Ital Basso, druhý z uchazečů, v nohou těžkou třítýdenní bitvu o růžový trikot. K tomu možná sebedůvěru po prvním velkém triumfu. A Ullrich jen stejně dlouhý kvalitní trénink. Co je lepší? "Hlavně potřebuje dojet," tvrdí Ullrichův manažer Rudy Pevenage.

Basso zatím vede a drží i vrchařský trikot. Zato Ullrich se v průběžném pořadí pohybuje na konci čtvrté desítky s víc než půlhodinovou ztrátou. "Teď ještě nemůžu jezdit ve své červené zóně," tvrdí dvaatřicetiletá německá lokomotiva.

Začátkem sezony totiž Ullrich musel ze zdravotních důvodů vysadit a dosud nejel ostrý test. Gira se účastní teprve podruhé. V roce 2001 skončil 52. a blýskl se jako dvakrát třetí v horských etapách. Pak na Tour proháněl Armstronga.

Letos při Giru naplno zabral v týmové časovce. Tam podlehl jeho T-Mobile i s Čechem Raboněm vinou drobné chybičky o jedinou vteřinku dánské formaci CSC s Bassem. "To naštve."

Ale poté Ullrich sám vyhrál rovinatou časovku. Porazil i Bassa, který také jako jeden z mála špičkových cyklistů jezdí výborně v kopcích i proti stopkám. "Tohle vítězství mi dodalo hodně sil," prohlásil Ullrich.

"Byl to úctyhodný výkon. Všechny dokonale překvapil a zanechal silný dojem," ocenil ho týmový druh z T-Mobilu a trojnásobný mistr světa v časovce Michael Rogers.

Přitom letos Ullrich zdaleka nezářil. Prolog Okolo Normandie: 90. Kopcovitá časovka tamtéž: 69. Prolog Gira: 80. A teď najednou první!

Důvod? "Žádný zázrak, nebo náhlý záchvěv," píše Ullrich na svých internetových stránkách. "Jen se ukázalo, že jsem v zimě nelenošil. Což mi podsouvali i mí šéfové a já dosud neměl šanci přesvědčit je o opaku."

V čemž pokračuje. "Bylo to správné. Necítím se kaput. Neútočím na špici, spíš si hledám skupinky, kde mohu jet podle potřeby. Zkouším, co vydržím," vysvětluje. "Cítím ještě rezervy v kopcích, ale proto jsem tady, abych je odstranil."

A pak dodá: "Forma přichází." To zní slibně.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze