Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ulihrach a Vaněk v Prostějově skončili

9 2000
P r o s t ě j o v - Petr Luxa zvítězil ve čtvrtfinále tenisového challengeru v Prostějově po tuhém třísetovém boji nad Rakušanem Markusem Hipflem 4:6, 6:4, 6:2 a jako jediný český tenista postupuje do semifinále. Naopak s turnajem se musel rozloučit vítěz prostějovského turnaje z roku 1997 Bohdan Ulihrach, který prohrál s nasazenou jedničkou, Švédem Andreasem Vinciguerrou, za sto minut 4:6, 6:3 a 2:6 a také Jiří Vaněk, který nestačil na španělského antukáře Alexe Calatravu, když prohrál přesně za hodinu 5:7 a 1:6.

Sedmý nasazený Vaněk stačil proti Calatravovi s dechem pouze v úvodním setu, kdy výborným podáním eliminoval tlak španělského soupeře. V poslední hře úvodního dějství ale ztratil servis a v dalším průběhu už diktoval vývoj utkání důrazný Calatrava. "Nemohl jsem se vůbec rozehrát, Calatrava výborně podával. Zlom nastal v poslední hře prvního setu, kdy jsem prohrál své podání. V dlouhých výměnách jsem sice byl lepší, často jsem se k nim ale nedostal," posteskl si Vaněk.

Ulihrach prohrál v deváté hře úvodního setu podání, na což doplatil ztrátou setu. Ve druhém dějství se karta otočila, český hráč začal více riskovat a cíle svých míčů zaměřil do bekhendu levorukého švédského mladíka. Ulihrach sice vyhrál set, ale v úvodu třetího dějství odpadl kondičně, dvakrát ztratil své podání a z útlumu se probral až za stavu 0:4. Podařilo se mu sice získat dvě hry, při vlastním servisu v sedmé hře ale promarnil náskok
40:0. Poté ještě stačil odvrátit dva mečboly, třetí už ale Vinciguerra proměnil.

"Nestačil jsem kondičně, ve druhém setu mi vyšla sice hra na náhodu, začátek třetího jsem ale trestuhodně promarnil. Snažil jsem se protivníka držet dlouhými míči na bekhendové straně, ale Vinciguerra výborně běhal a stačil většinu míčů odehrát forhendem. Někdy mi už chybí nejen kondice, ale i chuť," posteskl si Ulihrach.

Jediným úspěšným byl tak jen Luxa, i když i ten měl dlouho problémy. Sázka na tenis s rychlým přechodem na síť Luxovi dlouho nevycházela, neboť zápolil hlavně s účinností svého podání. Naopak Hipflovi vynesla hra od zadní čáry s přesnými prohozy úvodní sadu. Ve vedru ale získával fyzicky zdatnější Luxa převahu zejména zásluhou svého forhendového tlaku. Hipfl ztrácel postupně nejen délku svých úderů, ale také účinnost a v závěru rezignoval. "Měl jsem představu, že s Hipflem se nedá hrát od základní čáry a trenér Zedník mě v tom před zápasem utvrdil," řekl Luxa. "Nedařil se mi servis, proto jsem se také nedostával k síti, abych mohl zakončit. Hra od zadní čáry mi ale nečekaně vycházela a oproti předcházejícím zápasům jsem zlepšil forhend."

Dvouhra - čtvrtfinále:
Calatrava (Šp.) - Vaněk (7-ČR) 7:5, 6:1, Vinciguerra (1-Švéd.) - Ulihrach (8-ČR) 6:4, 3:6, 6:2, Luxa (ČR) - Hipfl (Rak.) 4:6, 6:4, 6:2, Golmard (5-Fr.) - Stanojčev (Bul.) 6:2, 6:3.
Čtyřhra - semifinále:
Luxa, Santopadre (ČR/It.) - Cibulec, Friedl (ČR) 6:3, 6:4, Martin, Ran (4-Šp./Izr.) - Suk, Taino (1-ČR/USA) 6:3, 3:6, 6:3.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze