Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Změna, Ukrajina se ME basketbalistů nezříká. O turnaji bude jednat FIBA

Ukrajinský reprezentant Pooh Jeter (uprostřed) letí kolem Renaldase Seibutise (vpravo) a Linase Kleizy k litevskému koši. | foto: AP

20 2014
Dějištěm evropského šampionátu basketbalistů 2015 by přece jen mohla být Ukrajina. Evropská federace FIBA popřela, že by se země pořadatelství kvůli složité politické a ekonomické situaci oficiálně vzdala. O budoucnosti šampionátu se bude bude diskutovat na víkendovém jednání v Mnichově.

Ředitel organizačního výboru turnaje Markijan Lubkivskij ve středu uvedl, že si nedovede představit, že by Ukrajina "po ruské agresi a v nynějších ekonomických a politických podmínkách mohla pokračovat v přípravách." Zároveň řekl, by Ukrajina mohla pořádat následující ME v roce 2017.

FIBA Europe v reakci uvedla, že dostala vysvětlující dopis od Ukrajinské basketbalové federace (FBU), pode níž jsou komentáře Lubkivského pouze jeho osobním názorem. "FBU je v současné době ve fázi reorganizace organizačního výboru, aby optimalizovala finanční nároky a efektivněji využila všechny zdroje pro konání EuroBasketu 2015," píše se v prohlášení evropské federace.

Pokud by o víkendu pořadatelství Ukrajině odebrala, dalo by se očekávat, že by se náhradní pořadatel vybíral mezi kvalifikovanými týmy. Zájem už podle agentury Reuters projevila Francie.

Pokud by se otevřela možnost hostit turnaj i pro ostatní země, vedení České basketbalové federace se už v minulých týdnech zajímalo, zda by nešlo turnaj pořádat společně s Polskem.

Šampionát se má konat v Kyjevě, Doněcku, Lvově, Charkovu, Oděse a Dněpropetrovsku. Ukrajina získala pořadatelství v prosinci 2011 poté, co Francie, Chorvatsko, Německo a Itálie stáhly své nabídky. Účast na turnaji mají kromě pořadatele jistou Španělsko, Estonsko, Francie, Slovinsko, Chorvatsko, Litva, Srbsko, Finsko, Řecko a Turecko.

Česká reprezentace se o postup utká v kvalifikaci s Portugalskem, Gruzií a Maďarskem.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze