Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ukázal jury prostředníček. Tak finského skokana vyloučili z reprezentace. Zase

Harri Olli | foto: AP

29 2010
Přesně tohle si o vás myslím, vzkázal vztyčeným prostředníčkem přes televizní kamery. Finský bouřlivák Harri Olli pokazil v Kuusamu svůj kvalifikační skok a prskal směrem k jury. Za svoje vystoupení si vysloužil zákaz startu v příštím závodě i další vyloučení z reprezentace.

Odrazil se na hraně a po sedmasedmdesáti metrech letu dopadl na zem. Poskočil zlostně na lyžích, trenér finského týmu si jen povzdechl. Ani Olli nebyl spokojený s délkou, natož technickými známkami od rozhodčích.

"Musel jsem skákat za nepříznivých povětrnostních podmínek," stěžoval si. Ani přepočty podle pravidel nedokázaly handicap kompenzovat. Jeho výkon byl druhý nejhorší skok kvalifikace, posledním, kdo postoupil do hlavní soutěže, byl Švýcar Andreas Küttel s výkonem 110,5 metru.

Harri Olli a jeho kousky

Únor 2008 - V průběhu mistrovství světa v letech prožil večer se dvěma prostitutkami a mořem alkoholu. Po několika hodinách se objevil opilý na můstku a v obou kolech skočil přes 200 metrů, což stačilo na šesté místo. Pro zbytek sezony mu byla pozastavena činnost.

Srpen 2008 - Před závody letní GP byl zadržen policií kvůli překročení rychlosti, v místě omezení na 80 km/hod jel o šedesát kilometrů víc. Větší problém než rychlá jízda bylo 0,67 promile alkoholu v krvi. Následoval druhý vyhazov z týmu.

Listopad 2009 - Před prvním závodem SP sezony 2009/10 měl znovu problém s alkoholem, v baru se pohádal se snoubenkou a skleničku použil jako útočnou zbraň.

25letý Fin ani nebyl klasifikován. Byl diskvalifikován. A neslušným gestem pak shrnul svoje pocity. "Má osobní problémy," pronesl trenér Pekka Niemelä.

Další příležitost k výstřednostem skokan nějakou dobu nedostane. Tohle přece nebudeme akceptovat, ohradili se zástupci Mezinárodní lyžařské federace FIS. "V dalším závodě v Kuopiu startovat nebudeš!" vyslechl si pak Olli od Waltera Hofera, šéfa skokanského úseku FIS.

"Je velmi talentovaný, ale chybí mu profesionalita," přidal se kouč Niemelä. I kvůli svému extempore byl vyloučen z reprezentačního družstva. "Je mi velice líto, jak se chová," dodal trenér.

Jeden z nejtalentovanějších skokanů ve Světovém poháru má na svém kontě stříbro z mistrovství světa v Sapporu v roce 2007, vyhrál i tři závody Světového poháru. Ale zásobárna jeho skandálů vybuchuje se smrtící pravidelností.

Před dvěma lety norský deník Aftenposten psal: "Olli je budoucí šampion, ale už teď napodobuje jiného mistra Mattiho Nykänena, který spadl z vrcholu a skončil jako opilec, striptér a karaoke zpěvák".

Olliho už dvakrát v minulosti vyloučili z reprezentace, pokaždé se kajícně vrátil a ujišťoval: Tentokrát toho nebudete litovat.

V neděli svůj slib porušil znovu. Pohár trpělivosti finskému trenérovi možná definitivně přetekl. Suspendoval ho na zatím neurčenou dobu a vztyčený prostřední prst bylo možná to poslední, co enfant terrible skokanskému světu ukázal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze