Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Udělám vše, abych důvěru naplnila, říká olympijská naděje Machačová

Jarmila Machačová - Česká reprezentantka v dráhové cyklistice Jarmila Machačová | foto: Jaroslav CíchaČTK

5 2010
S každým rokem je na kole vidět víc a víc a i když působí velmi nenápadně, svými výsledky dokazuje, že světová ženská cyklistika si na ni musí chtě nechtě začít dávat větší pozor. Jarmila Machačová, jezdkyně pražské Dukly, byla dokonce spolu s deseti dalšími českými reprezentanty vybrána, aby účelově podpořila přípravu olympijských her v Londýně.

"Udělám vše proto, abych důvěru v mou výkonnost od MOV i ČOV naplnila," uznala čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka, pro kterou je sice letošní silniční sezona dávno minulostí, ale její hlavní dráhová disciplína je v plném proudu.

Letos si už vyjela páté místo na světovém šampionátu v Dánsku ve scratchi a na nedávném evropském mistrovství v Polsku překvapila šestým místem v pro ni netradiční disciplíně v omniu.

"Se začátkem sezony jsem spokojená. Ovšem stále mám co zlepšovat," uvědomuje si cyklistka ze Světlé nad Sázavou, která v sobotu skončila v závodu Světového poháru v australském Melbourne třináctá.

Jarmilo, s jakou vizí jste do Austrálie zamířila?
S omniem se teprve sžívám, přeci jenom je to šest odlišných disciplín. Takže doufám, že se v průběhu roku budu zlepšovat.

Máte za sebou už řadu povedených závodů, znamená to, že forma je letos dobře laděná?
Příprava směřovala samozřejmě k mistrovství Evropy, což bylo z hlediska olympijské kvalifikace hodně důležité, ale šla jsem tak trochu do neznáma. Světový pohár je zase trochu něco jiného, ale jen díky dalším zkušenostem se mohu dál lepšit. Dosud jsem se specializovala především na scratch a bodovací závod, který byl až do OH 2008 olympijskou disciplínou. Některé měřitelné disciplíny mi moc nesedí a musím na nich ještě zapracovat, ale jinak si myslím, že náročnost omnia by mi mohla vyhovovat.

Dokážete se prosadit ve světovém měřítku, ale pokud se nepletu, stále chybí jakýsi vavřín, po kterém by si vás širší veřejnost více zapsala do paměti...
Vítězství ze Světového poháru už mám dvě, i dvě druhá místa v celkovém pořadí SP, ale je pravda, že medaile, ať už jakákoli, z vrcholné soutěže kategorie elite mi prostě chybí. Zatím mám z evropského šampionátu čtvrtou a ze světového nejlepší pátou příčku. Tuhle bilanci toužím rozhodně vylepšit.

Na dráze teď trochu "zaskakujete" také za nemocnou Ladu Kozlíkovou, cítíte na sebe větší tlak?
Ladu zastupuji pouze v omniu, na všechny ostatní reprezentační starty jsem se kvalifikovala svými výsledky. Pod nominačním tlakem ale závodím od juniorských let. Už jsem si zvykla a naopak mě to dokáže nabudit k lepším výkonům. A co se týká omnia, tak na ME 2009 jsem v přímé konfrontaci s Ladou skončila o dvě místa výše (4. /6. místo – pozn. red), i když trochu odlišného od toho olympijského. Omnium se totiž jelo v olympijské podobě poprvé teprve na letošním ME. Lada má dlouhodobé zdravotní potíže, takže body do olympijské kvalifikace musím sbírat sama. Ale pod tlakem se necítím, vždy jdu do závodu s tím, že hodlám zajet co nejlépe.

Teď je na programu Austrálie, ale tím exotický program nekončí, že?
Ne, jak přiletíme z Austrálie, stihnu si jen vyprat a zase znovu zabalit. Za tři dny totiž odlétáme na další SP do Kolumbie. Takže se budu hlavně snažit neonemocnět.

Jak jste zatím tedy spokojená všeobecně s letošní cyklistickou sezonou?
Na začátku silniční sezony jsem měla stále zdravotní problémy, přetrvávající už od března. Necítila jsem se úplně dobře, ale nějaké výsledky na silnici, především v zahraničí, byly, i když třeba ne úplně podle mých představ. Letos jsem hodně závodila v Holandsku, což byla dobrá zkušenost i kvalitní trénink pro nadcházející dráhovou sezonu. Ale prioritou je pro mne dráha, tam jsou pro mne výsledky opravdu důležité. A tady jsem se začátkem sezony spokojená. Ovšem stále mám co zlepšovat. Zatím se mně to daří.

Letošní hlavní vrcholy jsou za vámi, ale copak další cíle a zejména olympiáda v Londýně?
Byla jsem Mezinárodním olympijským výborem vybrána spolu s dalšími deseti českými sportovci pro nadstandardní účelovou podporu olympijské přípravy pro OH 2012 v Londýně. Toto mezinárodní uznání mých dosavadních výsledků je pro mne zavazující. Udělám vše proto, abych důvěru v mou výkonnost od MOV i ČOV naplnila.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze