Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Událost roku: vítězství Neumannové v Turíně

Kateřina Neumannová, dcera Lucie - Olympijská vítězka Kateřina Neumannová s dcerou Lucií. | foto: Michal Růžička

29 2006
Praha - Vyhrála olympiádu, je největším favoritem na titul Sportovec roku 2006 a uchvátila i sportovní redaktory MF DNES. Právě vítězství 33leté lyžařky Kateřiny Neumannové v olympijském závodě na 30 kilometrů je podle MF DNES největší sportovní událostí letošního roku.

Sympatická běžkyně v anketě předčila i rozzuřený úder hlavou francouzského fotbalisty Zinedina Zidana i šokující zprávu o dopingu Floyda Landise, vítěze cyklistické Tour de France.

Důvod volby? Přiznejte si, že i vy si určitě ještě živě vybavíte dojemný záběr – jak zmožená, ale šťastná lyžařka padá v cíli k zemi a znenadání k ní běží malá dcera Lucie v růžové bundičce.

A teď si tenhle "film" srovnejte s jinou vzpomínkou. Prodloužení finále fotbalového šampionátu je v plném proudu, když náhle hlavní francouzská hvězda Zidane udeří hlavou do prsou italského protihráče Materazziho.

Byť je tato událost ve světovém žebříčku mnohem výš než zlato Neumannové, českým fanouškům se z paměti postupně vytrácí. Zato Neumannová zůstává.

I proto je lyžařka v hodnocení MF DNES, ve kterém jsme zohlednili český pohled, nejvýš. A právem. Její olympijský příběh opravdu hltal celý národ. Když se kolem pátečního poledne 24. února olympijský závod na třicet kilometrů blížil k cíli, lidé si posílali zprávy a volali: "Pusť si televizi, Katka má na zlato." "Katka", takhle familiárně Češi Neumannové říkají.

Jako by byla součástí jejich životů. Není divu, že když pak jako první vběhla do cíle a stala se olympijskou vítězkou, mnohým mužům a většině žen se vedraly do očí slzy. "Dokázala to," vykřikli.

Dojemný příběh gradoval. Vždyť Neumannová měla z her už pět medailí, na zlato však až do této chvíle čekala marně. Nakonec je získala v posledním olympijském závodě kariéry, na neoblíbené trati, za mrzutých podmínek.

Je to vskutku dokonalý scénář, téměř k zfilmování. MF DNES ho proto vyhlásila jedničkou také v anketě Oscarový příběh roku. Jejím smyslem je dokázat, že sport nejsou jen branky, body a vteřiny, ale najdete v něm i lidské příběhy.

Své vítěze mají i další ankety: Tragédie roku, Záhada roku, Smolař roku, Padák roku, Skokan roku a Skandál roku.

Události roku 2006 podle MF DNES

1. Kateřina Neumannová se stala olympijskou vítězkou
2. Zidanova "hlavička" do soupeře ve finále fotbalového mistrovství světa
3. Floyd Landis, vítěz Tour de France, dopoval
4. Král formule 1 Michael Schumacher ukončil kariéru
5. Krach českých fotbalistů na mistrovství světa
6. Jaromír Jágr se stal nejlepším Evropanem v historii NHL
7. Těžké zranění brankáře Petra Čecha, soupeř mu prokopl hlavu
8. Úplatkářský skandál Juventusu Turín a jeho sestup do 2. ligy
9. Italové jsou fotbalovými mistry světa
10. Legenda Martina Navrátilová skončila v padesáti s tenisem 


O zlatém finiši Neumannové

Byl to finiš, při kterém se i spoustě chlapů mlžily oči slzami. Závod, který i za padesát let bude patřit do "zlatého fondu" sportovních sestřihů. Okamžik čirého štěstí a radosti, který s Kateřinou Neumannovou prožívaly statisíce lidí. "Katko, ty to dokážeš!" Dokázala.

 Píše se 24. únor 2006 a Neumannová má poslední šanci na olympijské zlato. Na volné třicítce v čerstvě napadaném sněhu. Oslabená nemocí. Snad je to shoda náhod, ale na startovním roštu čeká první.

"Byla jsem svlečená, nechtěla jsem stát na místě. Zdálo se, že času je málo. Nemělo to žádný zvláštní význam," říká poté. Dodržuje plán držet se za ostatními. Na desátém kilometru je v pořadí třetí, na dvacátém také. Pak druhá, první.

Kilometr před cílem se zdá, že zlato uzme Polka Kowalczyková. Ovšem Čepalovová a Neumannová ji doženou. Ty dvě však Češce o kousek poodjedou. Konec nadějí? Ne, kdepak.

Neumannová po dlouhém závodě odněkud vytáhne poslední zásoby sil a ze třetího místa zprava soupeřky předjíždí. Do cíle zbývá 150 metrů.

Pak už se za prvenstvím žene jen ona. Vytoužené olympijské zlato je její. "Chtěla jsem něco udělat, ale neměla jsem sílu. Nohy byly úplně kožený. A pak se to prostě stalo. Nemůžu to pochopit," popisovala.

"Mě sem dotlačil někdo, kdo zařizuje, že v tom sportu spravedlnost aspoň trošku je." Pak přece jen najde i "reálný" důvod triumfu.

"Měla jsem vynikající lyže, takžemi dovolily ušetřit spoustu sil. Asi jsem jich měla i ve finiši víc než soupeřky." Přitom už sama v jednu chvíli počítala s další bronzovou medailí.

"Ale když jsem viděla, jak obě soupeřky finišují a nijak zvlášť mi neujíždějí, řekla jsem si: To musím ještě zkusit!" Ovšem patnáct metrů před cílem už si byla zlatou medailí jistá. "Je to hotový," řekla si.

Barbora Žehanová

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze