Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V kauze Kreuziger jsme připraveni se odvolat, ujistila federace UCI

Cyklista Roman Kreuziger | foto: Profimedia.cz

22 2014
Dlouho bylo ticho a zdánlivě nic se nedělo. Roman Kreuziger od svého osvobozujícího verdiktu Rozhodčí komise Českého olympijského výboru závodil ve čtyřech jednorázových závodech, případ podezřelých hodnot v biologickém pasu českého cyklisty však neusnul. Během prezentace Tour de France oznámil Brian Cookson, šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI, že jeho organizace je připravena kauzu přesunout do Lausanne před Sportovní arbitráž.

„Věc je v rukou právníků a my se budeme řídit jejich radou,“ řekl Cookson pro server cyclingnews. „Očekávám, že se odvoláme v časovém horizontu.“

Kreuziger byl osvobozen 22. září a tehdy tušil: „UCI se asi odvolá.“ Přestože on i jeho právník Šťovíček tvrdí, že hraniční meze v biologickém pasu nebyly překročeny, cyklistická federace se nechce kauzy vzdát. „I když nám závodník podal expertizy a vysvětlil výkyvy,“ dodal Cookson.

Federace si na svém biologickém pasu zakládá, věří totiž, že dlouhodobé sledování krevních hodnot je užitečným nástrojem v boji proti dopingu.

Kreuziger dostal informace o nesrovnalostech poprvé loni v červnu a poté, co podal vysvětlení mu UCI teprve letos v červnu oznámila, že tyto argumenty neakceptuje. Po dohodě s týmem pak Kreuziger nestartoval na Tour, v srpnu jej však tým znovu zařadil mezi aktivní závodníky s vizí startovat v závodech Kolem Polska a na Vueltě, ale UCI tento krok zamítla dočasným zastavením činnosti.

Odvolání UCI není první případ, kdy biologický pas míří do Lausanne. Před třemi lety tamní právníci posuzovali kauzu Itala Pellizottiho, který však na rozdíl od českého cyklisty hranice v pasu překročil a nakonec dostal dvouletý distanc.

UCI nikdy v případě biologického pasu neprohrála. „Jediný, kdo o tomto nástroji pochybuje, jsou ti, kdo s ním mají problém,“ připomněl Cookson.

.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze