Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tyson měl dostat 100 milionů? To je mimo realitu, soudí expert

Mike Tyson se do Prahy těšil. Tak třeba někdy příště. | foto: AP

20 2010
"Vím, že tihle Američani jsou mimořádně drazí," uznává Miroslav Černošek. V minulosti přivedl do Česka hokejovou NHL, tenisty Samprase i Kurnikovovou, atlety Bolta, Powella, Johnsona či Jonesovou. Nyní připravuje duel tenisových legend Lendla a Borga. "Ale na Tysona tu nejsou ekonomické podmínky," soudí.

Přesto, nepřipadá vám Tysonova údajná gáže šest milionů dolarů, tedy přes 100 milionů korun za šest dnů v Praze, přemrštěná?
Ano. Já bych ho tipoval tak na dva tři miliony dolarů.

Takže kdyby vám ho někdo nabídl za oněch šest milionů...
... tak bych mu řekl, že se zbláznil. Po první větě by nebylo co řešit a šel bych od toho. Jenže já bych do toho nešel ani za ty dva miliony. Přece jen, Tyson je kontroverzní člověk, s nímž nevytvoříte pozitivní hodnoty. Ano, jednorázově se média budou o jeho návštěvu zajímat. Ale na setkání s podnikateli a s byznys špičkou mi připadá nepoužitelný.

Miroslav Černošek

Kolik byste tedy byl ochotný za Tysona dát?
Já to řeknu jinak. Snažím se podnikat ve sportovních odvětvích, kde se vyznám a u nichž mám pocit, že naše akce budou mít pozitivní dopad. Box ve spojení s Tysonem ho nemá. Navíc tu box nemá ani divácké a lidské zázemí. Znám okruh firem a bohatých lidí, kteří se budou chtít zviditelnit na příjezdu Bolta či Federera a kteří k takovým sportovcům mají vztah. U boxu si nejsem jistý, že tu existuje prostředí, kde je tolik peněz. Proto by pro mě bylo mnohem efektivnější mít na týden Rogera Federera.

Ten by stál kolik?
Mezi 500 tisíci a milionem eur za týden – kdyby tu hrál turnaj. Přitom Tyson tu žádný zápas boxovat neměl. A jen na setkáních s lidmi a na tréninku s ním ty peníze nevyrobíte.

Protože má temnou minulost? Proto se lístky neprodávaly?
I proto. Kdybych s ním přece jen pracoval, dovedu si představit boxerský zápas, kde prodám reklamní a televizní práva. Ale použít Tysona jen jako imagemakera, v tom byla už základní preambule tohoto projektu špatná.

Považoval jste tedy od začátku celý projekt za pochybný?
Já o něm neměl zase tolik informací. Ale ano, od začátku mi to připadalo velice problematické. Tím nechci říct, že podvodné, to nevím. Ale abych do takového projektu šel, když si nejsem jist, zda ty peníze vygeneruju, to bylo hodně špatné divadlo.

Připomíná to i akci s nezaplacením peněz elitním světovým cyklistům na Václaváku.
S tím souhlasím. Nebo je to podobné, jako kdybych dnes oznámil, že tu udělám turnaj tenisové Masters Series. Přitom vím, že ho neudělám hned ze dvou důvodů. Zaprvé na něj nemám peníze a zadruhé ani není k mání.

Dostal jste už do Česka řadu sportovních hvězd. Která byla pro vás nejdražší?
Nejdražší akcí byla NHL v roce 2008, ta měla náklady přes 100 milionů korun. Ale z jednotlivců byl nejdražší Usain Bolt. Jeho přítomnosti v Ostravě na jaře po olympiádě, kdy byl nejlepším sportovcem světa, si nejvíc vážím. Přitom se choval nadstandardně, byl vstřícný, odehrál divadýlko pro sponzory i pro diváky. Tehdy stál kolem pěti milionů korun za tři dny, v čemž byly veškeré náklady kolem něj.

Tyson měl nyní stát dvacetkrát tolik.
Což je podle mne mimo realitu. Velice, velice podivné.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze