Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dva pády a deprese. Časová ztráta je horší než rány na těle, říká Contador

Vyčerpaný a rozbitý Alberto Contador v cíli druhé etapy Tour de France. | foto: Reuters

4 2016
Dva dny, dva pády. Bolestivě začala Tour pro Alberta Contadora. V neděli ztratil na další favority 48 vteřin a říkal: „Stále stojím, ale obě mé nohy jsou zasaženy.“ Co vše tomu předcházelo?

Nedělní dopoledne v Saint-Lo, před startem druhé etapy Tour.

Alberto Contador opouští týmový hotel a tvrdí: „Cítím se dost zle. Ani si nepamatuju, kdy naposledy jsem takhle spadnul.“

Po karambolu v sobotní úvodní etapě se v noci na neděli na pokoji převaloval, celé tělo ho bolelo. „Sotva jsem spal.“

Brzy pak vstal, brzy snídal, o jeho pochroumané tělo pečoval masér, ještě jednou použili přístroj na elektrickou stimulaci buněk.

„Těžko se mi přijímá, co se v sobotu stalo,“ přiznává. „Tolik měsíců se na Tour chystám a teď se stane tohle.“

U nedělního startu vystoupí z týmového autobusu a jen velmi opatrně pohybuje pravou paži, když se podepisuje mladému fanouškovi. Očekává, že i jindy rutinní akty, jakými je oblečení pláštěnky nebo uchopení vaku s jídlem, budou tentokrát problém.

NEPŘÍJEMNOST. Alberto Contador (číslo 31) po pádu v úvodní etapě Tour de...
POMOC KAPITÁNOVI. Spolupráce jezdců stáje Tinkoff, jejíž lídr Alberto Contador...

TRABLE V SOBOTNÍ ETAPĚ. Contador po pádu v pravotočivé zatáčce v péči týmu.

„Je smůla, že finále druhé etapy je tak náročné,“ uvědomuje si. „Pokusím se přečkat ho bez ztráty. A pokud nějaký čas ztratím, tak doufám, že ho bude co nejméně.“

Usedne na kolo, jenže zranění ho ovlivňuje. Nedokáže držet ideální pozici. Takový vstup do Tour je jako noční můra, přemítá.

Greg LeMond, trojnásobný šampion Tour a expert stanice Eurosport, poukazuje: „Alberto byl určitě dost odřený a moc toho po sobotě nenaspal. Ve své kariéře zažil už mnoho podobných situací, není to pro něj úplně nová role. Na druhou stranu, jeho morálka je nyní poškozená.“

Ach ano, morálka. Jak že to po před nedělním druhým dějstvím Tour Contador říkal? „Musím mít silnou hlavu. Jinak bych nemohl pokračovat.“

V minulosti tolikrát předvedl, jak moc silnou ji dokáže mít. On je přece bojovníkem, jenž navzdory všemožným zraněním dokáže obrovské věci.

Rok 2008. Z pádu v 8. etapě Gira si odnáší vlasovou zlomeninu lokte. Přesto celý závod poprvé v kariéře vyhrává.

Rok 2014. Ve sjezdu 5. etapy Tour vlastní vinou padá, láme si holenní kost. Opět nasedá na kolo a šlape ještě 20 kilometrů, než je nucen vzdát. Rána se zanítí, zlomenina se špatně hojí. Ale dva měsíce po pádu triumfuje na Vueltě.

Rok 2015. Na Giru je obětí hromadného pádu ve spurtu 6. etapy, zaviněného fotografujícím divákem. Vykloubí si rameno, sám si ho nahodí zpět. Tým se strachuje, zda bude moci pokračovat. Contadorova odpověď? Titul z Gira.

Fotogalerie z Tour de France

Snaží se zůstat optimistou také nyní. Když však zbývá do cíle druhé etapy ještě 123 kilometrů, padá opět.

V sobotu obvinil jeho sportovní ředitel Steven De Jongh amerického jezdce Bookwaltera z týmu BMC, že Contadorův pád zavinil. Fanouškovské video ale později ukázalo, že šlo pouze o Contadorovu chybu.

„Omlouvám se Bookwalterovi,“ reagoval De Jongh.

Tentokrát je viník hromadného pádu patnácti jezdců zjevný.

Tony Martin z Etixxu ztrácí kontrolu nad svým kolem na zpomalovacím retardéru na silnici. Contador jede těsně za ním. A když jde i on k zemi, uhodí se o řidítka. Na něj pak upadnou někteří další cyklisté.

Španěl později potvrdí, že dopadl na opačný, tedy levý bok, než v sobotu. Nikoliv na ten samý, jak poukazují někteří komentátoři.

Zvedá se, pláštěnka natržená. Znovu, tak jako o den dříve, mění kolo. Znovu na něj čeká domestik Bodnar a později další týmoví kolegové. Znovu se dotáhne zpět do pelotonu.

Možná v tu chvíli přemýšlí: Co asi přijde příště?

Krátkým, ovšem vydatným a až čtrnáctiprocentním stoupáním v Cherbourgu etapa vrcholí. Roman Kreuziger táhne skupinu favoritů, s Peterem Saganem v duhovém dresu světového šampiona za zády. Dostihují uprchlíka Jaspera Stuyvena, slovenský blesk letí pro etapový primát i žlutý dres. Tým Tinkoff může slavit, ovládl etapu.

Porte: Je to katastrofa

Australan ztratil 1:45 minuty

Nejen Alberto Contador. Také Richie Porte z BMC, další ze širšího okruhu favoritů Tour, nebude na nedělní etapu vzpomínat v dobrém.

Po defektu 4,5 kilometru před cílem neměl Australan po ruce vlastní mechanický vůz, kolo mu měnili mechanici z toho neutrálního, a byla to velmi dlouhá výměna.

Ožívaly tak vzpomínky na Giro 2015 a etapu do Forli, v jejímž závěru Porteho rovněž postihl defekt a přišel o dvě minuty kvůli penalizaci za nepovolenou výměnu kola se Simonem Clarkem z Oriky. Při pádu v koncovce etapy do Jesola se navíc později zranil a za dva další dny vzdal.

„Je to trochu jako loni na Giru. Možná by bylo rychlejší nechat si napálit dvouminutovou penalizaci, než byla ta výměna, kterou jsem dostal,“ ulevil si.

Ve skutečnosti ztratil 1:45 minuty.

A těžce to nesl.

„Je to katastrofa, ale co mám dělat? Jedete druhý v balíku, na perfektní pozici a pak se stane tohle. Sakra, nevím, co na silnici jsem trefil, ale v příští chvíli bylo mé kolo prázdné. Je to prostě katastrofa. Ale musím se přes to přenést.“

Roman Kreuziger už před startem závodu uvažoval: „Porte je v mých očích spíše mužem na týdenní etapáky, ty třítýdenní jsou na něj až příliš dlouhé.“

Australan však chce za každou cenu dokázat, že může uspět i na kolbišti Grand Tour.

„Jsem ještě daleko od toho, abych pronášel, že všechno je pryč. Ovšem je těžké takovou ztrátu přijmout,“ řekl v Cherbourgu.

Jeho stáj BMC vjela do Tour se dvěma lídry, jím a Van Garderenem. Nyní Porte připustil, že jediným lídrem týmu se stane v očích šéfů týmu Američan. „Ten na rozdíl ode mě nic neztratil.“

Tejay van Garderen je nicméně jiného názoru: „To byla Richieho reakce v okamžiku zklamání. Já nás stále vidím oba jako rovnocenné lídry. Nadále bude mít podporu týmu. Jen musí zůstat pozitivně naladěný a neztratit koncentraci.“

A teď střih. Jiný film.

Contador se zaťatými zuby se komíhá na kole a protíná cíl se ztrátou 48 vteřin. Ne, do posledního stoupání už to vážně nešlo.

„Bolí mě koleno, lýtko a levé rameno,“ popisuje. „Stále stojím, ale vnímám, že obě mé nohy jsou zasaženy. Nešlapu tak, jak bych si představoval. Mé tělo dostalo pořádnou ránu.“

A jeho psychika?

Greg LeMond ve studiu Eurosportu říká: „Poprvé prostě spadnete. Další pád už je rána na vaší duši i morálce. Navíc pršelo, to vám nepřidá. Bude trvat tak týden, než se z toho Alberto dostane, možná víc. A to je dlouho. Sebere vám to tak 10 procent z vašeho výkonu, při rekonvalescenci nepojedete dobře.“

Contador připouští, že jeho morálka je vystavena zatěžkávací zkoušce. „Potřebujete být mentálně silní, abyste přestáli start Tour jako je tento. Stále se mohu zotavit, než přijedeme do mého terénu. Pokusím se minimalizovat ztráty. Chci bojovat. Ale časová ztráta je horší než rány na těle.“

Statistiky ukazují, že žádný z favoritů Tour, který v posledních letech nabral v úvodních etapách takovou ztrátu, už celou Tour vyhrát nedokázal. A Contadora nic jiného než vítězství nezajímá.

Sean Yates, další sportovní ředitel stáje, snad i proto vykládá: „Máme smíšené pocity. Vyhráli jsme etapu, Peter vede, přesto jsme v depresi. Jiné slovo mě nenapadá. Alberto podruhé v řadě spadl, ztratil tolik vteřin. Nejsme v pohodě. Ale... show must go on. Budeme to brát den po dni.“

Je ještě velmi brzy, aby tým Tinkoff měnil lídry a povýšil Romana Kreuzigera. Španěl dostane dvě sprinterské etapy na zotavení. Pak musí přestát středeční horský dojezd 3. kategorie v Centrálním masivu, kterému budou předcházet dvě vrchařské prémie 2. kategorie.

03.července 2016 v 19:21, příspěvek archivován: 04.července 2016 v 09:14

Contador back in hotel. He suffers a lot!! He crashed on the same shoulder than yesterday... the team is worried!! pic.twitter.com/ggJrOuWHE5

Ve velehorách, do nichž cyklisté vjedou v Pyrenejích o víkendu, potom nepůjde o vteřiny, nýbrž o minuty. Tím se mohou v týmu uklidňovat.

„V nejbližších dnech se nejdříve budeme snažit, aby se Alberto zotavil. Je to dlouhá Tour,“ říká De Jongh.

Když v létě 2014 ulehl Contador se zlomenou nohou v nemocnici, a přesto doufal ve start na Vueltě, neustále lékařům opakoval své motto: „Kde je vůle, tam je i cesta.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze