Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König byl oficiálně nominován na Giro. Tým Sky vyzdvihuje jeho bilanci

Do boje na Giru: Leopold König bude pomáhat Richiemu Portovi | foto: Team Sky

5 2015
Lídr Richie Porte pojede o titul. A Leopold König bude po jeho boku. Tým Sky oznámil oficiální nominaci na cyklistické Giro d´Italia, které startuje v sobotu ze San Rema.

V materiálu, který tiskové oddělení stáje Sky k nominaci vydalo, je u jména Leopolda Königa (27 let) připojena velice lichotivá charakteristika:

„Český vrchař, letošní nováček v týmu, má doposud špičkovou bilanci na závodech Grand Tours, kde dokázal pokaždé skončit v Top 10 - jak na Tour, tak na Vueltě. König má veškeré předpoklady, aby zanechal výraznou stopu i při svém debutu na Giru.“

Největší pozornost stáje ale bude pochopitelně upřena na Richieho Porta (Aus./30 let), který letos zvítězil v závodech Paříž-Nice, Kolem Katalánska i Kolem Trentina a je druhý ve světovém žebříčku UCI. Tomu vedení týmu dopřeje veškerou možnou podporu.

„Giro je mým hlavním cílem v sezoně,“ připomíná Tasmánec Porte. „Tvrdě jsem pracoval celou zimu, odstartuji silný a zdravý. Bude to tvrdý závod, ale máme skvělou sestavu a jsme připraveni bojovat o vítězství.“

Což podtrhuje rovněž manažer stáje Dave Brailsford. „Po nemoci, která ovlivnila Richieho sezonu 2014, provedl v přípravě řadu menších změn a jeho letošní výsledky hovoří jasnou řečí.“

Podporu do hor nalezne Porte kromě Königa také v dalších čtyřech jezdcích sestavy, třech třicátnících a jednom mladíkovi:

Mikel Nieve (Šp./30) - Elitní vrchař, který už dvakrát dokončil Giro v Top 10 a v roce 2011 dosáhl i na vítězství v přetěžké dolomitské etapě ve Val di Fassa.

Vasil Kiryjenka (Běl./33) - Běloruský motor týmu jede na Giro poprvé v barvách Sky, ovšem v dresech jiných stájí ho absolvoval už čtyřikrát. Na kontě má dva triumfy v horských etapách, včetně té z roku 2011, kdy se peloton stejně jako letos drápal na Cole della Finestre.

Konstantin Sivcov (Běl./32) - Při závodě Kolem Trentina ukázal, že pokud se na dlouhé desítky minut usadí v čele pelotonu, jeho tempo je pro mnohé soky doslova ničivé. Proto je pro plánování týmu Sky klíčovým mužem. Také on už dokázal italský závod dokončit v Top 10.

Sebastian Henao (Kol./21) - Benjamínek sestavy Sky okusil Giro už loni, kdy byl dokonce nejmladším aktérem celého závodu.

Takzvaným „kapitánem na silnici“, organizujícím týmové operace v pelotonu, bude velezkušený Bernhard Eisel (Rak./34), vydávající se už na sedmnáctou Grand Tour své kariéry!

Nejsilnější sestavu, kterou kdy tým Sky na Giro vyslal, doplňují dva Italové:

Salvatore Puccio (25) - V roce 2013 se při svém debutu na jeden den oblékl do růžového trikotu. Nyní by měl především pomáhat na rovinách.

Elia Viviani (26) - Můž pro hromadné spurty. Sice se patrně nedočká sprinterských vláčků, nicméně i bez nich se pokusí zaútočit na etapové primáty.

 

Představení týmu Sky.

Představení týmu Sky.


Leopolda Königa budeme vídat po tři týdny na Giru se startovním číslem 194. Další elitní český cyklista Roman Kreuziger pojede v dresu Tinkoff-Saxo s číslem 205. V pelotonu Gira se však objeví ještě třetí Čech. V nominaci týmu Etixx figuruje s číslem 69 Petr Vakoč, pro něhož to bude premiéra v závodě Grand Tour.

Lídrem Vakočovy stáje bude Kolumbijec Rigoberto Urán, jenž byl na italských silnicích v minulých dvou ročnících druhý. Ve 34 letech se vůbec poprvé na Giru představí bývalý mistr světa Tom Boonen, poté co se zotavil ze zranění po pádu na závodu Paříž-Nice.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze