Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tým Tinkoff se za Kreuzigera postavil: Věříme, že je čistý

Roman Kreuziger | foto: Profimedia.cz

29 2014
Věříme mu, je nevinný, hájí tým Tinkoff-Saxo svou hvězdu Romana Kreuzigera. A Stefano Feltrin, generální manažer stáje, vyjádřil své rozhořčení nad postupem v procesu českého cyklisty. Jeho případ se totiž táhne skoro rok a najevo vyšel až týden před startem letošní Tour de France.

"Jsem frustrován tím, jak se s případem nakládá," pronesl Feltrin. "Jak něco takového může na něčím stole ležet skoro dva roky, jak někdo může studovat názor experta sedm měsíců. Jsem frustrován tím, že se věc objevila tak krátce před hlavní událostí sezony."

Ve 101. ročníku Tour de France mohl Kreuziger bojovat o vylepšení svého 5. místa z loňska a hlavně měl být jedním z mužů, co pomůžou kapitánu Contadorovi dobýt třetí žlutý trikot kariéry.

"Biologický pas je velmi důležitý nástroj, ale jako každý jiný nástroj se musí používat správně," soptil manažer týmu. "Když se budete snažit vyšroubovat šroubek kladivem, taky se vám to nepodaří. Pokud v UCI zaznamenali nesrovnalosti, experti by měli vynaložit víc úsilí k vyšetření věci v mnohem rychlejším čase."

Kreuziger nebyl za celou dobu suspendován ani očištěn, dál závodil a tým věřil v jeho nevinnost. Loni vyjel na Tour historický český výsledek, třetí byl v San Sebastianu i na Tirrenu "A žádný vývoj do letošního 30. června nenastal," postěžoval si Feltrin pro server cyclingnews. "Názor jeho dvou expertů neuznali a vlastně mu tak naznačili, aby se přiznal k dopingu."

Všichni jezdci v týmu boháče Tinkova, než podepíší smlouvu, procházejí důkladnou kontrolou. Data z jejich biologického pasu jsou analyzována lékařským týmem a pokud se vyskytnou nesrovnalosti, jako tomu bylo v případu Kreuzigera, pak musí situaci objasnit vedení i týmovým lékařům. A Kreuziger procedurou prošel.

"V minulosti už jsme odmítli závodníky, u nichž bylo potenciální riziko," dovysvětlil Feltrin. "V případě Romana náš tým naznal, že žádné nesrovnalosti, které se nedají ospravedlnit, neexistují."

Feltrina v přesvědčení nezviklaly ani zprávy o někdejším spojení Kreuzigera s italským lékařem Ferrarim, který stál za mnohými dopingovými případy. Český cyklista s ním sice v mládí spolupracoval, ale dušoval se, že spolupráci vedli jen na tréninkové bázi. Tým i národní federace loni toto vysvětlení akceptovaly a neaplikovaly žádné sankce.

"Roman byl nováček mezi profesionály a lituje, že se vydal tímto směrem," dodal Feltrin. "Uznal, že šlo o chybu, a pokud je závodník otevřený v otázkách na svou minulost, pak má v našem týmu místo. Byl k nám čestný, když se ta věc objevila, a tím to pro nás celé skončilo. Věříme, že i teď je Roman nevinný, a jeho případ by se měl uzavřít co nejrychleji."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze