Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tým Arrows se musí přetvořit

18 2006
Ostrava - V letošní sezoně se baseballisté Arrows Ostrava probili do finále extraligy i do finále Českého poháru. Ani jednou však nebyli úspěšní, pokaždé podlehli suverénním brněnským Drakům. Po skončení sezony se rozhodl ukončit svoje působení u týmu trenér Václav Šícha. Zároveň končí i několik zkušených hráčů.

„Jeden z důvodů, proč to nevyšlo, je to, že jsem se u týmu přežil,“ řekl trenér Arrows Václav Šícha. Také proto se rozhodl s koučováním ostravských baseballistů skončit.

To berete ta dvě druhá místa jako neúspěch?
Musím říct, že sezona byla úspěšná. Zatímco loni jsme uhráli jen jedno finále, letos jsme zopakovali účast ve finále extraligy a byli jsme i ve finále poháru. V nich jsme sice skončili jako poražení, přesto je to úspěch. Po loňském finále se letos všichni viděli jako mistři, mysleli si, že je to jednoznačné. Jenže mančaft nebyl posílen natolik, abychom mohli pomýšlet na výhru.

Na začátku sezony to spíš vypadalo, že budete hrát o záchranu.
To byly ty nešťastné maturity. Dělalo je šest kluků. Potom se vyšťavili nadhazovači na evropském poháru v Barceloně. V závěru nám zase chyběl zadák Petr Čech, který odjel na kemp týmu Cincinnati Reds. Navíc jsme během sezony rekonstruovali hřiště. No a ve finále Draci vytěžili svoje renomé, Ukázali neotřesitelnou víru ve svoje schopnosti. V prvním zápase jsme sice vyhráli, ale Draci si pak asi sáhli do svědomí, začali předvádět agresivnější švihy. Ve všech zápasech finálové série jsme hned ze startu prohrávali a otočili jsme to jen jednou. V posledním zápase jsme obrat taky zvládli, ale rozhodla taková kuriózní situace. Hloupý odskok míčku na pálce, která se válela na zemi. Kvůli takové smůle jsme nezahráli to, co jsme potřebovali.

Jaký je důvod vašeho rozhodnutí skončit u Arrows?
Áčko Arrows jsem dělal nepřetržitě posledních deset let. Je to dlouhá doba. Myslím si, že je to jeden z důvodů, proč jsme nebyli úspěšnější. Kdyby byl u týmu nový trenér, mohlo to chytit lepší drive. Reprezentantům nemám co nového dát, ti kluci potřebují svěží vítr. A taky berme ohledy na to, že jsme amatéři. Prostě jsem taky už unavený.

Proslýchá se, že zároveň s vámi končí v týmu také několik zkušených hráčů. Váš bratr Tomáš, Jan Žlábek, Jaroslav Polanský a také Ota Kaňok. Je to tak?
Kromě Jardy Polanského ti tři staří matadoři opravdu končí. Jardu Polanského čeká policejní škola a ta jistě ovlivní jeho účinkování v týmu Arrows

Nebude to pro Arrows příliš velká ztráta?
V Arrows by si určitě rádi představili, že tihle hráči zůstanou dál. Ale já si myslím, že je dost mladých, což ukázal třeba Michal Jurdzin. Pro tým jsou to spíše ztráty morální. Takoví Honza Žlábek nebo Ota Kaňok měli perfektní přístup, obětovali baseballu hodně. Taková ztráta je větší než herní, i když tihle dva byli nadprůměrní pálkaři. No a bráchova ruka bude chybět na nadhazovačském kopci. Jednu ruku navíc jsme postrádali už letos, Michal Lisko se ukázal až na konci sezony.

Víte, kdo nastoupí na vaše místo?
Tuším, že se pátrá po trenérovi z vnitřních zdrojů, ale zároveň se hledá i mezi kluky, co tu byli z Ameriky. Ale to je otázka spíš pro vedení klubu. Jen vím, že chtějí mít trenéra do zimní přípravy, aby alespoň poslal nástin toho, co mají kluci dělat. Já bych jim přál, ať to je někdo, kdo je dokope dále než já. Měl by to být někdo, kdo je bude schopen pokárat. Ode mně toho totiž kluci slyšeli málo. Myslím, to také byla příčina naší stagnace. Když jsem se snažil, tak na to kluci neslyšeli. Už mě znali, věděli, jak na mě. V tomhle by měl nový trenér začít dávat větší řád. Klukům bych chtěl vzkázat, ať se dobře připraví.

Nemrzí vás, že se svým rozhodnutím připravujete o účast v Poháru vítězů poháru, který bude mužstvo Arrows hrát v příští sezoně v San Marinu?
Doufám, že v té výpravě jedno místečko pro důchodce najdou. Je to stejné jako u kouření nebo jiných návyků. Ten hlad po baseballu zůstává, možná se dostaví ještě větší. Ale trenérskou funkci bych nechtěl, potřebuju si odpočinout od neustálého organizování věcí. Ovšem rád budu něco podnikat s Arrows, jistě budu chodit na domácí utkání. A možná to bude i těsnější spolupráce, než jen sledování zápasů.

Nebudete mít baseballu málo?
Už teď se budu se dívat v televizi na Ameriku, jak to tam zahrají. V Arrows jsem od roku 1996 jako hráč a trenér, a to je významná část života. Poznamenalo mi to pozitivně život, jen je čas se od toho odříznout. Ale jen trošku.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze