Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kudlička, čtvrtý na světě: Rval jsem se. Na medaili z Ria se dá myslet

Jan Kudlička na halovém mistrovství světa v Portlandu. | foto: AP

18 2016
Portland (Od našeho zpravodaje) - Jediná příčka ho dělila od medaile. A to rozhodně za sebou neměl ideální závod. "Cítil jsem se, jako bych měl na jedné noze lyžák a na druhé tretru," líčil tyčkař Jan Kudlička, jak ho trápila nateklá končetina. Na úvod halového mistrovství světa v Portlandu obsadil dělené čtvrté místo - a už pomýšlí na úspěch v Riu.

Přitom jste málem skončil hluboko mezi poraženými. Kritickou výšku 565 jste zvládl až na třetí pokus.
Stalo se mi to, že jsem si myslel, že mám nohu po mítinku v Jablonci dobrou, ale jak jsem se přesvědčil už v rozcvičení, dobré to nebylo. Zase mi natekla. Tak jsem řešil dilema, jestli skákat na prášku, no nakonec jsem zvolil přírodní vlnu, takže nic. Bylo to blbé, běželo se mi blbě. Jako bych měl na jedné noze lyžák a na druhé tretru. Málem jsem zapsal jen 540, ale vybojoval jsem to.

O to víc asi výsledek potěší, že?
Cítil jsem se jako Achilles, i s jednou nohou to šlo. Když se na to člověk podívá, čtvrté místo není vůbec špatné. S průběhem soutěže jsem nebyl úplně spokojený, ale závod jsem ubojoval, zvládl to vnitřně. Udělat dvě výšky na třetí pokus, to se moc často nestává.

Hodně se vás trápilo, čím to?
Netuším, je to tyčka, rozhodují maličkosti. Spousta kluků včetně mě měla problémy. Stál jsem na rozběhu a říkal si: Nesmí to dopadnout jako v Pekingu, kde jsem měl formu a nepodařilo se mi přes 565 přepadnout. Naštěstí se to tady povedlo.

Fotogalerie

Věřil jste si už i na medaili?
Myslel jsem, že bych 580 mohl napotřetí skočit. Ale člověk musí být realista, když se podívám na kluky přede mnou: Renaud Lavillenie šestimetrový, jsem v plichtě s šestimetrovým Barberem, druhý Kendricks umí 590, Lisek má v hale asi 591... Dá se s nimi skákat, i když nejsem v ideálním rozpoložení.

Je tedy čtvrté místo ze světového šampionátu povzbuzením do zbytku sezony?
Myslím, že to tak asi dopadnout mělo. Nechal jsem tam úplně všechno, ale ono se vždycky skáče špatně, když to nejde samo, jak by si člověk představoval, a musí se do toho nutit. Při 565 jsem málem spadl do šuplíku, ani jsem si neškrtl; potom je strašně těžké udělat dobrý skok. Dát stojany blíž? Vzít měkčí tyč? Ale když mám černo a potřebuju něco nutně skočit, umím to.

Začínáte už cílit na olympiádu?
Nemyslím, že by tam byli lepší kluci než tady v Portlandu. Halová tyčkařská sezona byla opravdu nabitá. Na olympiádu myslím, budu se snažit udělat věci ještě líp a vydržet zdravý až do konce sezony. Určitě se s nimi závodit dá. Když všechno půjde, jak má, dá se pomýšlet na medaili i v Riu.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze