Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kudlička zajistil soupeřům postup a říkal: Mám od nich slíbená piva

Jan Kudlička, archivní fotografie | foto: ČTK

7 2016
Amsterdam (Od našeho zpravodaje) - Jen jednou se v kvalifikaci rozběhl ke skoku. Tyčkař Jan Kudlička překonal 535 centimetrů - a to mu nakonec stačilo na postup do finále mistrovství Evropy v Amsterdamu. Pak se oblékl, sbalil a ze stadionu odešel. "Kvalifikaci na jediný pokus, to jsem ještě nezažil," řekl.

Mohl skákat i dál. Jenže vzhledem k výsledkům ostatním bylo jasné, že mu jeho výkon bude stačit na dělené 12. místo - a tedy i na postup do finále. Tím, že sám další pokusy odvolal, naopak zajistil postup dalším, kteří už se zlepšit nemohli: například Němci Dillovi, který překonal 535 napoprvé, ale na 550 centimetrech třikrát neuspěl.

„A taky mi po závodě sliboval pivo,“ prozradil Kudlička po postupu do pátečního finále.

Asi nebyl sám, že?
Přišli i Poláci, Belgičan a nějací další kluci. Piva si samozřejmě ve skutečnosti nedáme, ale věřím, že když sám budu potřebovat s něčím pomoct, tak si na toto gesto vzpomenou. Máme s klukama super vztahy, bylo to kolegiální. Škoda, že nás tam není víc Čechů, když stačilo tak málo, ale jde se dál, nedá se nic dělat.

Jaký pocit jste měl z kvalifikace?
Nepočítal jsem s tím, že bude 535 centimetrů stačit, chtěl jsem si skočit další výšku. Věřím, že bych ji skočil, ale nebylo potřeba. Tak nás půjde do finále víc. Kdybych je vyautoval, nemohl by nikdo říct ani půl slova, ale kdybych to neskočil, tak bych vypadal blbě, že jsem se je snažil vyautovat. Ale je to jedno, jsme dobrá parta, teď mám plusové body, jsou mí dlužníci.

Zpravodajství

Přečtěte si souhrnné zpravodajství z prvního dne ME atletů.

Veškeré podrobnosti najdete ZDE.

Účastnil jste se jednání o vývoji závodu?
Samozřejmě. Jezdíme spolu na mítinky, potkáváme se na soustředěních, bylo by blbé je vyautovat. Jiná situace by to byla, kdyby tam byli kluci, kteří by letos skákali hrozně vysoko, pak už by bylo z hlediska finále zajímavé je vyřadit. Ale v kvalifikaci neskákal nikdo nic. Věřím tomu, že to nebude ani ve finále o moc lepší. Uvidím, třeba se z toho všichni vyspí. Udělal jsem gesto a mám za to slíbená nějaká ta piva. Asi to bylo správné rozhodnutí. Trenér mi říkal od začátku, ať neskáču, bavil se s ostatními trenéry na tribuně. Proč to skákat, když stačí 535.

Postup na jeden pokus jste zažil poprvé?
Jo, to nepamatuju. Ale ono už je to víceméně jedno, jestli si uděláte skok. Nejnáročnější je tam sedět a čekat. Musíte se udržovat v teple a nějakým způsobem se hýbat. Dopadlo to, jak to dopadlo.

Jste čerstvým držitelem českého rekordu 583 centimetrů. Věříte si i díky tomu před finále víc než dřív?
Samozřejmě. Po Pražské tyčce jsem absolvoval asi tři nejlepší letošní skokanské tréninky. Teď kvalifikaci jsem byl fakt v šoku z toho, na jaké jsem se dostal tyče, byť to bylo v elasťákách do protivětru. Věřím, že jsem to nevytloukl, že si to nechám do finále. Uvidíme, co z toho bude.Najdete na iDNES.czmobilní verze