Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tyčkař Balner skočil na exhibici v Baku český rekord 582 cm

COMEBACK. Michal Balner se po čtyřměsíční pauze způsobené zraněním vrátil do tyčkařského sektoru. | foto: Yan Renelt, MF DNES

24 2015
Skokan o tyči Michal Balner překvapil na exhibičním podniku v Baku výkonem 582 cm, kterým překonal absolutní český rekord. Z historických tuzemských tabulek vymazal výkon Adama Ptáčka, který skočil v únoru 2003 v hale o centimetr méně. Dosavadní nejlepší výkon pod otevřeným nebem držel rovněž Ptáček skokem přes 580 cm z roku 2002.

V Baku, kde se zároveň konají premiérové Evropské hry, skákali tyčkaři na náměstí. Rekord by ale měl platit, neboť doskočiště odpovídalo pravidlům mezinárodní atletické federace IAAF.

Balner nakonec v soutěži obsadil čtvrté místo. „Je to skvělý pocit. Použil jsem konečně tvrdší tyč, kterou jsem zkoušel v Polsku, a skákalo se mi výborně,“ připomněl Balner na stránkách Top Athletics své vítězství minulý týden v Plocku, kde překonal 572 cm.

Tehdy si prý zvedl sebevědomí. „Formu mám,“ řekl v Polsku po závodu. „A dnes se to projevilo,“ uvedl tyčkař, který měl dosud nejlepší výkon z haly, kde skočil před pěti lety 576 centimetrů. Pod širým nebem měl až do dnešního dne osobní rekord o centimetr horší. „Ještě jsem cítil rezervy,“ uvedl dnes Balner.

Postupnou výšku 572 cm skočil ve velkém vedru kolem 38 stupňů Celsia napoprvé a nezaváhal ani na rekordní výšce. Potom se ještě pokoušel o 587 centimetrů. „A poslední pokus nebyl nejhorší. Troufám si i na vyšší výšky,“ prohlásil.

Jeho nejbližším startem bude víkendové mistrovství republiky v Plzni. Tam bude jeho soupeřem mimo jiné i kolega z tréninkové skupiny Jan Kudlička, bronzový medailista z loňského ME i HME, který měl na český rekord v minulosti políčeno již několikrát.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze