Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tvrzení Kumpošta i Neumannové jsou zavádějící, ostře útočí Kuchtová

Dana Kuchtová | foto: Michal Šula, MF DNES

13 2009
Bývalá ministryně školství Dana Kuchtová komentovala zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu o plýtvání státními prostředky při přípravě lyžařského MS v Liberci. "Právě z tohoto důvodu jsme v roce 2007 zakročili," tvrdí Kuchtová ve svém prohlášení.

V nálezu Nejvyššího kontrolního úřadu se hovoří i o pochybeních Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ministerstvo mělo poskytovat vládě nepřesné informace v odůvodnění finančních prostředků na budování infrastruktury pro mistrovství.

Vláda přitom podpořila projekt MS s tím, že na státní rozpočet nejsou žádné požadavky, přesto pak ministerstvo žádalo opakovaně o stále další peníze. Ministerstvo poté podle NKÚ nezajistilo kontrolu využití těchto peněz - Čtěte zde: Město Liberec a Technická univerzita chybovaly při financování MS.

V trestním oznámení na neznámého pachatele však MŠMT nefiguruje. "Že ministerstvo předkládá nepravdivé informace vládě, si musí vyřešit vláda sama. Není to trestný čin," citoval deník Sport slova prezidenta NKÚ Františka Dohnala.

Na obvinění NKÚ reagovala bývalá ministryně školství Dana Kuchtová prohlášením, které vydala agentura ČTK.

"Záměrně nejasná a zkreslovaná odpovědnost jednotlivých subjektů zúčastněných v projektu MS 2009, nemožnost MŠMT jakkoliv ovlivnit chod organizačního výboru, stále se stupňující požadavky na státní dotace poskytované MŠMT předkládané v časové tísni a za neustálého politického a mediálního tlaku, se zpožděním a mnohdy na hraně předpisů čerpané již schválené státní dotace byly hlavními důvody, proč se tehdejší vedení MŠMT rozhodlo zakročit," píše v prohlášení, které kromě Kuchtové podepsal i její tehdejší náměstek Jaromír Soukup.

Kuchtová v červenci roku 2007 velmi aktivně zasáhla do organizačního výboru MS 2009 a doslova si vymohla výměnu Romana Kumpošta za Kateřinu Neumannovou. Odvolaný Kumpošt i Neumannová tvrdí, že za machinace se státními penězi OV rozhodně nemůže.

"Nás se to netýká. Nikdo z organizačního výboru s těmito penězi nehospodařil," řekla dnes Neumannová v rozhovoru na Expresradiu - Čtěte zde: Neumannová o trestním oznámení NKÚ: Jeho načasování mě zaráží.

Bývalá ministryně však s jejich interpretací ostře nesouhlasí. "V tomto kontextu musíme označit opakovaná tvrzení Kumpošta i Neumannové za zavádějící a alibistická," uvedla Kuchtová ve svém prohlášení.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze